1η αγωνιστική 2015-2016: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας - Ολυμπιάδα: 56-51
Πέμπτη, 01 Οκτώβριος 2015 00:09

proo olimpiada 000

Και όμως το ζήσαμε, είναι πλέον γεγονός. Η Έκρηξη στο μπάσκετ! Μαγικό το σαββατόβραδο στην Σταυρούπολη όπου και  φύσηξε αέρας 2008, όταν η Προοδευτική ξεκινούσε σαν αυτοοργανωμένος σύλλογος. Από την πρώτη μέρα ένα τμήμα μπάσκετ ήταν από τους μεγαλύτερους στόχους και από τα πιο γλυκά όνειρα. Και το Σάββατο ζήσαμε αυτό το όνειρο. Ήταν το πρώτο μας παιχνίδι, ούτε φιλικό δεν είχαμε παίξει. Και η Προο φρόντισε να μας κάψει το μυαλό ακόμα μια φορά...

Το γηπεδάκι της Σταυρούπολης από νωρίς άρχισε να γεμίζει και η  ώρα για το πρώτο τζάμπολ στην ιστορία μας πλησίαζε. Ένα μπέρδεμα με την γραμματεία και την αρχική πεντάδα, γιατί Προο είσαι, και επιτέλους μπάσκετ! Για λίγα δευτερόλεπτα φυσικά καθώς η κερκίδα ήθελε να συμμετάσχει και αυτή ενεργά στην αρχή της μπασκετικής Εκρηξάρας. Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε και τις 2 ομάδες αγχωμένες. Η Ολυμπιάδα ξεκίνησε με 0-4 το ματς, όμως το μόνο που ένοιαζε όλους ήταν οι πρώτοι πόντοι της Προο. Η βολή του Λεωνίδα πανηγυρίστηκε σαν buzzer beater..

Ο κόσμος συνέχισε να γεμίζει το κλειστό και η ομάδα σιγά σιγά ξεψάρωσε και άρχισε να βγάζει το παιχνίδι της στο παρκέ. Το ματς γρήγορα ισορρόπησε, η άμυνα πήρε μπρος και ακολούθησε και η επίθεση. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 16-9. Η Ολυμπιάδα ανέβηκε στο 2ο δεκάλεπτο και πέρασε μπροστά, με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 26-27. Στο 3ο η άμυνα άρχισε να παίζει ακόμα καλύτερα. Πιέσαμε πολύ στο κατέβασμα της μπάλας, κάναμε πολλά κλεψίματα και αντεπιθέσεις. Πολύ καλοί ήμασταν και στα ριμπάουντ, ειδικά στα επιθετικά. Το σχήμα άλλαζε συνεχώς, ο κόουτς χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες, και η ποικιλία αυτή βοήθησε πολύ. Κάποιοι καλοί παίκτες της Ολυμπιάδας φορτώθηκαν νωρίς με φάουλ, ενώ σε εμάς ήταν πιο μοιρασμένα. Η 3η περίοδος τελείωσε με την Προο μπροστά 40-34. Στην τελευταία περίοδο είχαμε τον έλεγχο του αγώνα και αν δεν ήταν κάποια δύσκολα 3ποντα των αντιπάλων το παιχνίδι θα είχε τελειώσει αρκετά νωρίτερα. Η κερκίδα, σαν να βλέπει μπάσκετ από χρόνια, έζησε μεγάλες στιγμές μέσα στο κλειστό που έβραζε και από θόρυβο, αλλά και από ζέστη. Η Ολυμπιάδα άρχισε να παίζει με φάουλ για να σταματήσει το χρόνο 2 λεπτά πριν το τέλος. Ήμασταν αρκετά εύστοχοι στις βολές και πετύχαμε και μερικά ωραία καλάθια και το προβάδισμα παρέμεινε.

Το τελικό 56-51, βρήκε ομάδα και κερκίδα σε παραλήρημα και σφράγισε μια από της πιο ξεχωριστές βραδιές της Έκρηξης. Το μπασκετικό τμήμα ξεκίνησε το τρελό ταξίδι του με αξέχαστο τρόπο...

Επόμενο παιχνίδι της ομαδάρας την Τετάρτη 7/10 στις 21:45 στο ΔΑΚ Καλλιθέας απέναντι στον Εύριπο και μετά ξανά στην Σταυρούπολη, το Σάββατο 10/10 στις 21:00 απέντι στην Μεσήμβρια.

[Φωτογραφίες από το παιχνίδι]

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της αγωνιστικής:

1η Αγωνιστική
Ημ/νία Ωρα Γήπεδο Αγώνας Σκορ Διαιτητής 1 Διαιτητής 2
27/09/15 19:30 ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ Ε. ΔΑΙΔΑΛΟΣ Α.Π. Α.Σ.-ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΝΕΟΧΩ 65-61 ΚΑΜΗΛΑΡΗΣ ΑΠΟΣΤ ΧΑΤΖΙΔΟΥ ΣΤΕΡΓΙ
27/09/15 20:30 ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ Ε.Α ΑΡΙΩΝ ΜΕΝΕΜΕΝΗΣ ΑΠ-ΜΕΝΕΜΕΝΗΣ Γ.Σ. 43-49 ΚΑΛΦΟΠΟΥΛΟΣ ΦΩΤ ΔΙΚΤΑΠΑΝΙΔΗΣ ΓΕ
27/09/15 21:00 ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ Ε. Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΗΛ. -ΜΑΚΕΔΩΝ ΑΜΠΕΛ/ΠΩΝ 87-25 ΚΑΜΗΛΑΡΗΣ ΑΠΟΣΤ ΧΑΤΖΙΔΟΥ ΣΤΕΡΓΙ
28/09/15 21:30 ΑΓ. ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ Δ ΑΓ. ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΑΕΚ-ΑΡΙΩΝ ΣΤΑΥΡ. 45-68 ΚΑΠΝΟΠΟΥΛΟΥ ΣΟΦ ΤΣΑΛΚΙΤΖΗΣ ΑΡΙΣ
28/09/15 20:00 ΧΑΛΑΣΤΡΑΣ ΔΑΚ ΑΞΙΟΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ Φ-ΞΗΡΟΚΡΗΝΗΣ Π.Ο. 57-41 ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓ ΔΑΪΚΟΥΔΗΣ ΚΩΝΣΤ
26/09/15 21:00 ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ Ε. ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗΣ Α.Ο.-ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΘΕΣ/NIΚΗ 56-51 ΤΖΙΒΕΛΕΚΙΔΟΥ ΣΑ ΧΑΤΖΗΒΡΕΤΤΑΣ Χ
25/09/15 20:00 ΑΓ. ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ Δ Ν. ΜΕΣΗΜΒΡΙΑΣ ΑΟ-ΕΥΡΙΠΟΣ Α.Σ. 99-37 ΧΑΤΖΙΔΟΥ ΣΤΕΡΓΙ ΔΑΪΚΟΥΔΗΣ ΒΑΣΙΛ