Έχουμε 4 επισκέπτες συνδεδεμένους
2η αγωνιστική: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας - Αισχύλος: 1-2
Τρίτη, 06 Οκτώβριος 2015 16:33

proo aisxylos 00

To 3 στα 3 έκανε η Εκρηξάρα την Κυριακή στην Τριανδρία. Μετά από 2 αγώνες με ήττες χωρίς γκολ από την πλευρά μας, καταφέραμε και χάσαμε αυτό το άχαστο παιχνίδι,  αλλά τουλάχιστον πανηγυρίσαμε μια γκολάρα. Στα θετικά είναι ότι η ομάδα δεν έχασε δίκαια όπως στα προηγούμενα παιχνίδια αλλά με τον γνωστό αγαπημένο εκρηκτικό τρόπο "έπρεπε να λήξει 5-0 αλλά χάσαμε γιατί έτσι ο λαός πίνει περισσότερες μπύρες μετά στο Στέκι"...

Απόγευμα Κυριακής, με την θερμοκρασία και τον ήλιο να καίνε, η εκρηκτική κερκίδα στην Τριανδρία άρχισε να γεμίζει από νωρίς, οι μπύρες φύγαν σε χρόνο ρεκόρ και ο λαός προσπαθούσε να σπρώξει την ομάδα στην πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Από την αρχή η Προο πήρε τον έλεγχο του αγώνα, με καλή κυκλοφορία και συντριπτική κατοχή μπάλας. Το παιχνίδι παιζόταν στο μισό γήπεδο με την Προο να προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρίες για γκολ αλλά να μην έχει ιδιαίτερα επικίνδυνες φάσεις. Η ομάδα ήταν σαφώς καλύτερη του αντιπάλου και το έδειχνε και μέσα στο γήπεδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο χάσαμε τα άχαστα. Πραγματικά μεγάλος αριθμός ευκαιριών, όλων των ειδών, πέρασε ανεκμετάλλευτος. Ο Αισχύλος με το κλασσικό εδώ και χρόνια παιχνίδι του, καθυστερήσεις κτλ προσπαθούσε να μείνει στο ματς. Το γκολ ήρθε τελικά από μακριά. Ο Σάββας με ένα απίθανο σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε το πρώτο μας γκολ για την φετινή χρονιά. Πραγματικά ωραίο γκολ. Ο Αισχύλος σχεδόν είχε πετάξει λευκή πετσέτα και στην ουσία κανείς δεν έπαιζε άμυνα παρά μόνο ο τερματοφύλακας του. Παρόλα αυτά η Προο κατάφερε να κρατήσει το σκορ στο 1-0 και άφησε τους αντιπάλους να ελπίζουν για κάτι. Έτσι λίγα λεπτά πριν την λήξη, σε μια φάση που η άμυνα χαλάρωσε, δεχτήκαμε το γκολ της ισοφάρισης, και σαν μην έφτανε αυτό ήρθε και μια ωραία ενέργεια από τους επιθετικούς των αντιπαλων στο 90' που έγραψε το τελικό 1-2.

Πραγματικό κατόρθωμα η ήττα σε αυτό το παιχνίδι. Αλλά Προο είσαι. Το σίγουρο είναι ότι οι ευκαιρίες δεν θα χάνονται για πάντα. Αναμένουμε λοιπόν τον πρώτο άτυχο που θα πληρώσει το ξέσπασμα της ομάδας. Ότι και να γίνει όλες και όλοι μας συνεχίζουμε να περνάμε μαγικές Κυριακές με την Εκρηξάρα, με πολύ λαό και κέφι στο γήπεδο αλλά και μετά στο Στέκι για την συντροφική κουζίνα που μας χορταίνει χάσουμε κερδίσουμε.

Δείτε: [timelapse video της κερκίδας] , [Φωτογραφίες από το παιχνίδι και την κερκιδάρα]

Στα νέα από τα συντρόφια ανά την επικράτεια είχαμε την πρώτη νίκη για τον Απείθαρχο με 1-2 απέναντι στον ΑΠΟ Δαβάκης όπως και για τον Αστέρα ο οποίος κέρδισε με 1-3 το Σουβλάκι, την ίδια ώρα που ο λαός τα έδινε όλα στο τουρνουά 5Χ5. Η Αυτονομάρα στην Πάτρα συνέχισε τα Χ καθώς ήρθε 2-2 με τον Ολυμπιακό Ζαρουχλεΐκων στον ναό του Ρίο.  Από την άλλη αγρανάπαυση στον Βόλο οπότε το ρίξανε στα σούτια. Ο Τηγανίτης συνεχίζει τα φιλικά και ετοιμάζεται και αυτός για την μεγάλη του μέρα.

Έφτασε όμως η ώρα, πρωινή δυστυχώς, για το πρώτο ιστορικό ματς του Μαρίνου Αντύπα στα Φάρσαλα, Κυριακή 11/10 στις 12:00! Καλή αρχή από όλες και όλους εμάς εδώ στην Έκρηξη!

Συντροφικούς χαιρετισμούς σε όλες τις ομαδάρες και κερκιδάρες!