Έχουμε 21 επισκέπτες συνδεδεμένους
Ανταπόκριση από ακόμα 2 νίκες για το μπασκετάκι
Τετάρτη, 20 Ιανουάριος 2016 15:15

pox proo 04

Δυνατά μπήκε και μετά την διακοπή η ομάδα μπάσκετ και με  δυο ακόμα νίκες έφτασε το σερί μας στο 11-3.

Π.Ο.Ξηροκρήνης - Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας: 41-57

Γερή δόση Γ2 πήραμε στο ματσάκι με τον ΠΟΞ την προηγούμενη Κυριακή. Η ομάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και εύκολα έφτασε το σκορ στο 0-14. Μετά χαλαρώσαμε, οι αντίπαλοι μείωσαν αλλά δεν μπορούσαν να κάνουν και πολλά παραπάνω. Από εκεί και πέρα μείναμε να θαυμάζουμε το σκληρό παιχνίδι του ΠΟΞ που κατάφερε να εκνευρίσει αρκετά όσους βρισκόντουσαν μέσα στο παρκέ. Αποτέλεσμα ένταση μεταξύ δύο παικτών, και η ρέφερι μοίρασε από 1 ντιισκαλιφιέ για κάθε ομάδα και μια εξτρά σε εμάς για μπινελίκια εις βάρος του διαιτητικού διδύμου το οποίο έδωσε πραγματικό ρεσιτάλ διαιτησίας, αφήνοντας το παιχνίδι να ξεφύγει, τους αγκώνες να πετάνε από δω και από κει. Και μετά φταίνε οι παίκτες... Η ΕΚΑΣΘ συνέχισε την όλη τραγωδία επιβάλλοντας αργότερα ποινή 3 και 4 αγωνιστικών αντίστοιχα σε Σόφο και Θανάση. Καλύτερα να βαράς δηλαδή, παρά να μιλάς...

Αν και θα μπορούσαμε να πάρουμε μια νίκη με πολύ μεγάλη διαφορά τελικά το παιχνίδι έληξε με 41-57. Το παιχνίδι αυτό ήταν το τελευταίου του πρώτου γύρου στον οποίο η Έκρηξη είχε 10 νίκες και 3 ήττες και 23 βαθμούς.

Τα δεκάλεπτα ήταν 7-14, 22-30, 33-44, 41-57

Φωτογραφίες από το παιχνίδι

olympiada proo 02

Ολυμπιάδα - Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας: 62-64

Ρε 17 τι θα γίνει ρε φιλαράκι? Ακόμα ευστοχείς?

Κυριακή βραδάκι και πάλι και η Εκρηξάρα ξεκίνησε τον 2ο γύρο του πρωταθλήματος της Γ2 της ΕΚΑΣΘ στο γήπεδο των Αμπελοκήπων απέναντι στην Ολυμπιάδα. Ο κόσμος άραξε στο όμορφο πεταλάκι του γηπέδου και είδε την Έκρηξη να παίρνει μια ακόμα σημαντική νίκη. Πολύ πιο δύσκολα από όσο θα μπορούσαμε βέβαια αλλά ας όψεται το 17 που στα 3 πρώτα δεκάλεπτα παίζει να μην έχασε ούτε σουτ. Μετά απέδειξε ότι είναι άνθρωπος και, αφού θυμηθήκαμε και εμείς να μαρκάρουμε λίγο, τα έχασε όλα σερί.

Η Εκρηξάρα ήταν σταθερά μπροστά σε όλο το ματς αλλά η Ολυμπιάδα έμενε κοντά στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 16-16 με την Προο να κάνει καλή αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά. Στο δεύτερο παίξαμε γρήγορο μπάσκετ και φτάσαμε στο σκορ ημιχρόνου 26-35. Με την έναρξη του 3ου δεν ξεφύγαμε παραπάνω στο σκορ, αντίθετα η Ολυμπιάδα πλησίασε στον πόντο αλλά πάλι στο τέλος του δεκαλέπτου καταφέραμε να είμαστε πάνω με 8 πόντους και σκορ 48-56. Στο 4ο η αντίπαλοι μπήκαν πιο δυνατά και μείωσαν την διαφορά. Το ματς έγινε ντέρμπι προς το τέλος. Στο 4ο δεκάλεπτο βάλαμε μόλις 9 πόντους, οι περισσότεροι από κρίσιμα καλάθια του Αποστόλη. Είχαμε τις κλασσικές βολές από ένα σημείο και μετά, ο χρόνος κυλούσε χωρίς πολλά καλάθια και το έτσι ήρθε και το τελικό 62-64, με τις 2 ομάδες να αποθεώνονται από τον κόσμο που παρακολούθησε το παιχνίδι.

Επόμενο παιχνίδι απέναντι στον Εύριπο στο ΕΑΚ Σταυρούπολης το Σάββατο στις 19:30!!! Λίγο νωρίτερα από ότι συνήθως. Όλοι και όλες εκεί να σπρώξουμε την ομάδα σε ένα ακόμα ματσάκι!