Παρασκευή, 19 Οκτώβριος 2018 13:22

oloi ekei fonazete mazi web

Χάρτης για τα γήπεδα

Περισσότερα...

Β' ΕΠΣΜ - 4η αγωνιστική: Ελπίδες Θερμαϊκού Θέρμης - Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας: 0 - 5
Τετάρτη, 17 Οκτώβριος 2018 23:01

thermi prooooo

Ελπίδες Θερμαικού Θέρμης - Έκρηξη: 0 - 5

Στο αγγλικού τύπου γήπεδο της Μίκρας, μιας και οι κερκίδες-παγκάκια βρίσκονταν μόλις δύο μετρά μακριά από την πλάγια γραμμή του γηπέδου (πράγμα που επέτρεπε τον εποικοδομητικό διάλογο και τα πειράγματα με τους παίκτες μας) η Έκρηξη φιλοξενήθηκε από τις Ελπίδες Θερμαϊκού Θέρμης.
Μόλις το ρολόι έδειξε 13:12 ο διαιτητής σφύριξε την έναρξη του παιχνιδιού.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά η Έκρηξη πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Με ηρεμία και build-up που ξεκινούσε από την άμυνα δημιούργησε νωρίς ευκαιρίες για να πετύχει γκολ. Οι προσπάθειες τελικά ευδοκίμησαν στο 25' όταν ο Νέζος μπήκε στη περιοχή και με ψυχραιμία πλάσαρε τον τερματοφύλακα. Λίγο μετά η αναγκαστική αλλαγή του Λέω λόγω τραυματισμού (μονός του), δεν άλλαξε το μοτίβο του παχνιού, με την ομάδα της Θέρμης να χάνει μετρά στο γήπεδο και να περιμένει, χωρίς να έχει πρωτοβουλία. 4 λεπτά πριν συμπληρωθούν τα 45' ο Μήτσουλας με κοντινή κεφάλια, μετά από εκτέλεση κόρνερ, θα διπλασιάσει τα τέρματα για την Έκρηξη, σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Με τον ίδιο πρωταγωνιστή ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο αφού στο 49' χρίστηκε και πάλι σκόρερ. Δεν πέρασαν 10 λεπτά και ο συνήθης ύποπτος Νικηφόρος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-4. Απ' το σημείο αυτό και μετά ο ρυθμός εντός αγωνιστικού χώρου έπεσε ολίγον τι, όχι όμως και στη κερκίδα η οποία ήταν κεφάτη καθ' όλη την διάρκεια του αγώνα, με περίσσεια φωνή και κατανάλωση μπύρας. Με το σκορ να είναι 0-4 ο coach προέβη σε αλλαγές και στις τρεις γραμμές. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι νεαροί παίχτες της Θερμής παρόλο το εις βάρος τους σκορ, προσπάθησαν να δημιουργήσουν καταστάσεις γύρω από την περιοχή μας, αν και τελικά εμείς ήμασταν αυτοί που πετύχαμε ακόμα ένα γκολ: στο 92' ο Τίμος διαμόρφωσε το τελικό 0-5.

Ένα εύκολο κυριακάτικο μεσημεράκι για την Έκρηξη που την βρίσκει να διατηρείται στην κορυφή του βαθμολογικού πινάκα παρέα με έναν συγκάτοικο.

Επόμενο παιχνίδι με το Πέρα, την Κυριακή στις 16:30, στο γήπεδο του Μεγάλου Αλεξάνδρου απέναντι από το Ποσειδώνιο!

zackie oh lives

Γ1 ΕΚΑΣΘ: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας - Λαγκαδάς ΑΣΚ : 66 - 68
Τετάρτη, 17 Οκτώβριος 2018 14:50

proo lagkadas

Έκρηξη - Λαγκαδάς ΑΣΚ : 66-68

Την προηγούμενη Κυριακή η ομάδα μπάσκετ έπαιζε με τον Λαγκαδά για πέμπτη φορά σε τρία χρόνια. Η "προϊστορία" έλεγε 3 νίκες μία ήττα εμείς με όλα τα παιχνίδια να κρίνονται στις λεπτομέρειες και να πηγαίνουν πόντο πόντο. Έτσι έγινε και φέτος σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι με συγκινήσεις. Ο κόσμος ενθουσιασμένος από την μεσημεριανή νίκη με 0-5 του τρένου της μπάλας γέμισε το γήπεδο και δημιούργησε μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα.

Το παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος ήταν πολύ δυνατό με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Η εκρηξάρα κάθε φορά που κατάφερνε να ξεφύγει 5-6 πόντους έκανε λάθη στην άμυνα με αχρείαστα φάουλ, με αργές αλλαγές στα σκριν και κακές επιστροφές με αποτέλεσμα να δέχεται καλάθι που έδινε την ευκαιρία στον αντίπαλο να παραμένει στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Λάθη γινόταν και στην επίθεση, ειδικότερα σε σημεία στα οποία είχαμε μομέντουμ με συνεχόμενους πόντους. Αντί να αξιοποιήσουμε το προβάδισμα που παίρναμε και το ρυθμό που είχαμε κάναμε άσκοπα λάθη με βιαστικές επιλογές και χαλαρότητα που κόστισε.

Κάπως έτσι φτάσαμε στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα στα οποία το σκορ ήταν 65-68 υπέρ του Λαγκαδά. Έχοντας κερδίσει βολές και με 12 δευτερόλεπτα να απομένουν το παιχνίδι έφτασε στην κόψη του ξυραφιού. Βάζουμε την πρώτη βολή και 66-68. Η δεύτερη χάνεται αλλά οι αντίπαλοι χάνουν το ριμπάουντ και επαναφορά υπέρ μας! Τάιμ άουτ. Η ομάδα αποφασίζει να ρισκάρει και να πάει να κερδίσει το παιχνίδι με τρίποντο του Λεωνίδα. Το τρίποντο δεν μπήκε, η ομάδα ηττήθηκε για δεύτερη φορά φέτος χάνοντας την ευκαιρία να πάρει την τρίτη της νίκη. Τελικό σκορ 66-68.