Volleyball
Αποτελέσματα 30.01 και 02.02
Τετάρτη, 05 Φεβρουάριος 2020 13:22

Basket: 30.01: Φιλαθλητικός Λαγκαδά - Έκρηξη: 55-75

Σε υγιεινό περίπατο εξελίχθηκε η αναμέτρηση στο Λαγκαδά τη Πέμπτη το βράδυ. Η διψήφια διαφορά που πήραμε από το 1ο δεκάλεπτο δεν έπεσε ποτέ και έτσι πήραμε ένα εύκολο διπλό. Η φανερή αδυναμία των αντιπάλων να ακολουθήσουν το ρυθμό που επιβάλαμε και η κακή άμυνά τους στο τρανζισιο έκριναν το παιχνίδι. Επόμενο ματς το Σάββατο στις 17:00 στην έδρα μας.

Volley 02.02: Έκρηξη - Τιτάνας Ευόσμου: 3-0

Δε δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη το βόλευ απέναντι σε έναν αδύναμο αντίπαλο που δε μπόρεσε ποτέ να απειλείσει σε κανένα σετ. Το αυτονόητο έγινε και 2 αγωνιστικές πριν το τέλος εξασφαλίσαμε σχεδόν σίγουρα την είσοδο στα πλέυ οφ ενώ το ενδιαφέρον στρέφεται στη 2η θέση που δίνει πλεονέκτημα για την άνοδο. Επόμενο ματς Κυριακή στη 13:00 στον Φοίνικα.

Μπάλα 02.02: Αετοί - Έκρηξη: 1-0

Συνεχίστηκε ο κατήφορος για ακόμη μια Κυριακή και πλεον τα περιθώρια έχουν στενέψει. Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι δε μπορέσαμε να βάλουμε γκολ στις 3-4 κλασσικές ευκαιρίες που δημιουργήσαμε και καταφέραμε να δεχτούμε ένα στα μέσα του 2ου ημιχρόνου. Στη συνέχεια δεν απειλήσαμε και η ήττα ήρθε φυσιολογικά. Επόμενη αγωνιστική τη Κυριακή 15:30 στο Μεγ. Αλέξανδρο

Περισσότερα...

And the journey continues...
Παρασκευή, 13 Δεκέμβριος 2019 19:25

ekrixi katw ta xera sas apo tis katalipseis

Αγ. Δημήτριος - Έκρηξη: 57 - 58

Επιβεβαιώνοντας την τρομερή φόρμα στην οποία βρίσκεται η ομάδα, έφυγε με το διπλό από ακόμη μια δύσκολη έδρα. Σε ένα ματς που ήταν ντέρμπυ μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο όπως αναμενόταν και με τη βοήθεια της τύχης όταν χρειάστηκε, καταφέραμε να πάρουμε τη σπουδαία νίκη που μας κρατάει πρώτους στη βαθμολογία.
Ο επόμενος αγώνας Τετάρτη 11/12, 21:45 στη Θέρμη για το κύπελλο.

Έκρηξη - ΑΕ Φοίνικα 3-2

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για το βόλευ σε έναν αγώνα που έκανε τα εύκολα-δύσκολα. Ενώ προηγηθήκαμε 2-0 και φαινόταν ότι θα πάρουμε άλλη μια ευκολη νίκη, λίγο η χαλαρότητα και λίγο ότι οι αντίπαλες δε τα παράτησαν και πάλευαν μέχρι τον τελευταίο πόντο, βρεθήκαμε να παίζουμε ται-μπρεικ. Εκεί φάνηκε ποια είναι καλύτερη ομάδα και με την απαραίτητη ψυχραιμία πήραμε το ματς και συχεχίζουμε να ανεβαίνουμε στη βαθμολογία.
Επόμενος αγώνας στη Σίνδο την Κυριακή στις 15:30.

TITANΑΣ - ΕΚΡΗΞΗ: 0-3

Νέα νίκη 0-3 για το βολευ που φαίνεται να βρίσκει και πάλι τον καλό του εαυτό. Ισοπεδωτική η ομάδα, οδοστρωτήρας κανονικός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, δεν άφησε κανένα περιθώριο για αμφισβήτηση της νίκης. Πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 25-17. Πιο δύσκολα κέρδισε και δεύτερο σετ, 25-21 με μίνι ανατροπή από το 18-20. Διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο, πόντο-πόντο και τελικά νίκη με καλά σερβίς και επιθέσεις στο τέλος 25-20.

ΕΚΡΗΞΗ - ΑΕΤΟΣ ΦΙΛΥΡΟΥ: 71-65

Σπουδαία εμφάνιση και νίκη με 71-65 στο ντέρμπυ κορυφής με το Φίλυρο. Έχοντας το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, η ομάδα κατάφερε να κερδίσει ευκολότερα του αναμενομένου. Οι αντίπαλοι πλησίασαν στο σκορ στα τελευταια 2 λεπτά του 3ου δεκαλέπτου με ένα σερί 0-10 αλλά οι παίχτες μας έδειξαν αντανακλαστικά, ήταν ψυχραιμοι και εύστοχοι στις βολές και πήραν τη μεγάλη νίκη.

Σε δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα ο head coach τόνισε: "Ένα πολύ μεγάλο μπράβο σε όλα τα παιδιά για το πάθος που έβγαλαν, την ωριμότητα, τη συγκέντρωση και την ενέργεια που δείξαν σήμερα. Πάρα πολύ σημαντική η βοήθεια από την κερκίδα! Η πρωτιά μπορεί να φαντάζει και να είναι γλυκιά αλλά το παιχνίδι τελείωσε, την Πέμπτη παίζουμε ένα εξίσου δύσκολο παιχνίδι κόντρα σε μια πολύ δυνατή ομάδα οπότε πρέπει να επικεντρωθούμε σωματικά και πνευματικά σε αυτό το παιχνίδι για να διεκδικήσουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε".

Επόμενο ματς την Πέμπτη 5/12 στις 21:45 στην Ευκαρπία - Μετά την πορεία στην Τούμπα.

ΚΙΣΣΟΣ ΧΟΡΤΙΑΤΗ - ΕΚΡΗΞΗ: 1-0

Δε χάλασε την παράδοση που έχει χτίσει με κόπο στον Χορτιάτη η μπάλα. Φανερά επηρεασμένη από το υψόμετρο και το πρωινό ξύπνημα, η ομαδα έχασε 1-0. Δέχτηκε ένα γκολ στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου και δε κατάφερε ποτέ να ισσοφαρίσει παρόλου που ανέβασε την απόδοση της στο 2ο ημίχρονο. Έτσι, παραμένουμε χωρίς θετικό αποτέλεσμα στο βουνό και περιμένουμε το επόμενο ματς με την Πυλαία την Κυριακή 15:00 στην Τριανδρία...

PING PONG

2/2 ήττες μέτρησε το Σάββατο η ομάδα της ΕΦΟΕΠΑ στο Β' τοπικό πρωτάθλημα Βορείου Ελλάδος. Αρχικά ηττήθηκε με 4-2 από τον πρωτοπόρο Θερμαίο και στη συνέχεια έχασε με 4-1 από τα Τρίκαλα. Παρόλα αυτά η ομάδα εξακολουθεί να βρίσκεται σε τροχιά ανόδου, έχοντας συνολικό ρεκόρ 4-3.

Το κρίσιμο 3 στα 3...
Πέμπτη, 28 Νοέμβριος 2019 17:38

soli squats

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΤΟΥΜΠΑΣ 65 - 72

Μεγάλο διπλό από την ομάδα μπάσκετ την Παρασκευή στο Ωραιόκαστρο. Οι 2 ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και το προβάδισμα εναλλασόταν στα 3 πρώτα δεκάλεπτα. Αστοχία και εύκολα λάθη από τους παίχτες μας κρατούσαν τους αντιπάλους μέσα στο παιχνίδι. Στο 4ο δεκάλεπτο όμως δείξαμε την απαραίτητη σοβαρότητα και πήραμε διαφορά ασφαλείας την οποία κρατήσαμε μέχρι το τέλος. Τελικό σκορ 65-72 και ντέρμπυ κορυφής με το Φίλυρο το Σάββατο που μας έρχεται.

ΑΙΟΛΟΣ - ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΤΟΥΜΠΑΣ 1 - 2

Επιστροφή στις νίκες απέναντι στον ουραγό του ομίλου. Αν και η ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρις κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να πάρει τη νίκη. Σε έναν επιθετικό μονόλογο, η ισσοφάριση ήρθε με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο 80' χάσαμε πέναλτυ και στα επόμενα λεπτά 2-3 κλασσικές ευκαιρίες. Η λύτρωση ήρθε στο 92' με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να σκίζει τα δίχτυα στην κυριολεξία. 1-2 τελικό σκορ και επόμενο ματς την Κυριακή στον Χορτιάτη.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΤΟΥΜΠΑΣ - ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ 3 - 2

Επιτέλους νίκη στο βολευ. Ανταροπή στο σκορ και εδώ, αφου βρεθήκαμε να χάνουμε 0-2 από τον πρωτοπόρο Κεραυνό Ωραιοκάστρου. Το πρώτο σετ κρίθηκε στον πόντο, ενώ στο δεύτερο χάσαμε σχετικά εύκολα. Τα κορίτσια δε το έβαλαν κάτω και πήραν εύκολα το 3ο για να μειώσουν σε 1-2. Το 4ο σετ κρίθηκε και αυτο στον πόντο και στείλαμε το παιχνίδι στο ται-μπρεικ. Εκεί με ανεβασμένη ψυχολογία κερδίσαμε εύκολα και πήραμε τη σπουδαία νίκη με 3-2. Επόμενο ματς την Κυριακή στο Κορδελιό όπου αναμένουμε ανάλογη συνέχεια...

Ένα καράβι παλιό σαπιοκάραβο, πρώτη ήττα αλά Die Hard και καλώς τα παιδιά τα 3-1.
Τετάρτη, 13 Νοέμβριος 2019 11:53

Ένας τίτλος για κάθε τμήμα της εκρηξάρας, ζέστανε λίγο καφέ να στα πούμε αναλυτικά και μάθε μπαλίτσα.

Η ναυαρχίδα φέτος μοιάζει πιο πολύ με ψαροκάικο αφού τις πρώτες 7 αγωνιστικές  έχει καταφέρει να μαζέψει μόλις 7 βαθμούς και βρίσκεται στην 5η θέση, αν κοιτάξουμε τον πίνακα ανάποδα. Η διαφορά τερμάτων έχει αρνητικό πρόσημο και μάλιστα είναι στο -3. Όσον αφορά το ματσάκι του Σαββάτου η ομάδα ξεκίνησε εκπλήσσοντας μας. Στο πρώτο 25λεπτο έχει σκοράρει ήδη δυο φορές, ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι και γενικά στην κερκίδα προσπαθούμε να καταλάβουμε αν το ζούμε στα αλήθεια ή αν τελικά το χθεσινοβραδινό hangover δεν έχει φύγει ακόμα. Εκεί γύρω στο 28 όμως , με την ομαδάρα να βρίσκεται συνεχόμενα σε σύγχυση, μια γρήγορη αντεπίθεση βάζει τον ΠΑΟΔ στη μεγάλη περιοχή και με ένα εύκολο πλασέ μειώνει σε 2-1. Το γκολ όμως δεν αλλάζει τίποτα, οι παιχταράδες μας συνεχίζουν ακριβώς στην ίδια σύγχυση, αδυνατούν να κρατήσουν την μπάλα και οποιαδήποτε προσπάθεια κυκλοφορίας καταλήγει με εύκολο τρόπο στα πόδια του αντιπάλου. Κάπως έτσι πλησιάζοντας προς το ημίχρονο ο ΠΑΟΔ πάλι με μια γρήγορη ανάπτυξη κάνει το 2-2. Αυτό ήταν, στην κερκίδα πειστήκαμε ότι έχουμε έρθει στο σωστό γήπεδο και οι μαυρομωβ παίκτες είναι τα παλτά που μισούμε να αγαπάμε.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν αλλάζουν πολλά για την ομάδα μας, αλλά τα πιτσιρίκια του ΠΑΟΔ έχουν κουραστεί και έτσι δεν δημιουργούνται και πολλές ευκαιρίες, ωστόσο σε μια από αυτές, για 3η φορά με παρόμοιο τρόπο, ο ΠΑΟΔ σκοράρει και περνάει μπροστά. Οι παιχταράδες μας, μετά το χαστούκι της ανατροπής, σαν να ξύπνησαν λίγο και προσπάθησαν να βγουν μπροστά. Παρ´ολα αυτά απείλησαν μόνο με δυο κεφαλιές από στημένες φάσεις (η μία σταμάτησε στο δοκάρι και η άλλη στον γάτο του ΠΑΟΔ που με πολύ καλή εκτίναξη κατάφερε να αποκρούσει) και κάπως έτσι γράφτηκε άλλη μια ήττα στη φετινή πορεία της ομάδας. Μυρίζει συνέλευση ποδοσφαιρικού τμήματος.

basket 8 11 19

Η σπυριάρα των Μπουμ και Ζ. έχει  βαλθεί να μας τρελάνει, αφού φέτος έχει ξεκινήσει δυναμικά με ένα 7/7. Αυτό το τρελό σερί, δυστυχώς, σταμάτησε στο κλειστό της Πολίχνης με αντίπαλο το μετέωρα. Η ομάδα δυσκολευόταν αρκετά στο να σκοράρει ωστόσο με αρκετά καλές άμυνες κρατούσε τον αντίπαλο κοντά. Ο δίμετρος γίγαντας του αντιπάλου μάζευε όλα τα ριμπάουντ κάτι που δυσχέραινε αρκετά την κατάσταση τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Το παιχνίδι είναι ο ορισμός του ντέρμπι καθώς οι ομάδες πάνε χέρι χέρι, και λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος τα Μετέωρα κάνουν το 64-61. Η μπάλα καίει και ο χρόνος κυλάει, ο Κουμ παίρνει το 3ποντο και το αποτέλεσμα αυτής της ενέργειας μοιράζει εγκεφαλικά. 64-64 και τα Μετέωρα στα ελάχιστα δευτερόλεπτα που απομένουν δεν καταφέρνουν να σκοράρουν. Παράταση.

Πολύ κούραση και στις δυο ομάδες, οι δυνατές και καλοστημένες άμυνες εξοντώνουν τους παίκτες, 5 λεπτά συνεχόμενης αγωνίας το σκορ έχει διαμορφωθεί στο 67-67, η ομάδα έχει την ευκαιρία να πάρει το διπλό στην τελευταία επίθεση και να συνεχίσει την ξέφρενη  πορεία αλλά τα καμάρια μας αδυνατούν να σκοράρουν. Δεν πειράζει. 2η παράταση. Τα πρώτα λεπτά συνεχίζουν στον ίδιο κουρασμένο ρυθμό. Ωστόσο, οι αντίπαλοι ξεκλειδώνουν την άμυνα της Προο και λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και το οριστικό τέλος το σκορ είναι 79-75. Ο MVP της κερκίδας, κατεβάζει την μπάλα σουτάρει και το βάζει, 79-78 (31 πόντοι για τον ίδιο). Δεν υπάρχει άλλος χρόνος όμως. Το τρένο κάνει στάση στην Πολίχνη, μακάρι να μη ξανασταματήσει ποτέ.

Τα κορίτσια μας μετά τα συνεχόμενα χαστούκια Παρασκευή και Σάββατο σε μπάσκετ και μπάλα αντίστοιχα , αποφάσισαν να μην μας προσφέρουν έντονες συγκινήσεις. Μετά την μικρή αντίσταση στο πρώτο σετ, το δεύτερο ανήκει δικαιωματικά στην ομάδα του Δέλτα. Ωστόσο, η ομαδάρα μαζεύεται, αντιδράει και με μια πολύ καλή εμφάνιση καταφέρνει και παίρνει το τρίτο σετ. Στην κερκίδα κοιταζόμαστε ανήσυχα, μια σκέψη κυκλοφορεί στα μυαλά όλων και σκεπτόμενοι την εμφάνιση των κοριτσιών στο σετ που μόλις τελείωσε, αναρωτιόμαστε ομαδικώς: «βρε λες να μας βγάλουν ασπροπρόσωπους οι κοριτσάρες μας αυτό το σκ;;;». Το 4ο σετ βρίσκει την ομαδάρα αρκετά κουρασμένη, με αποτέλεσμα όσο πλησιάζουμε προς το τέλος να χάνουμε και ευκολότερα τους πόντους. Η αντίπαλη ομάδα φτάνει τους 25, το σετ λήγει. 3-1 και η κερκίδα συνεχίζει να τραγουδά προκειμένου να αλλάξουν τα απογοητευμένα πρόσωπα των παικτριών. Τα κορίτσια απαντάνε στο κάλεσμα της κερκίδας και 10 λεπτά μετά η λήξη του αγώνα τραγουδάμε ακόμα! Άντε και με τη νίκη την επόμενη φορά.

0/3 αυτό το σκ για την Έκρηξη. Κλείνω και γω βιαστικά το λαπτοπ γιατί έχω αργήσει ήδη στη συνελα και θα με κράζουν!