Εκρηκτική ανασκόπηση Σ/Κ 30.11 - 1.12
Τετάρτη, 04 Δεκέμβριος 2019 16:12

proo soli

TITANΑΣ - ΕΚΡΗΞΗ: 0-3

Νέα νίκη 0-3 για το βολευ που φαίνεται να βρίσκει και πάλι τον καλό του εαυτό. Ισοπεδωτική η ομάδα, οδοστρωτήρας κανονικός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, δεν άφησε κανένα περιθώριο για αμφισβήτηση της νίκης. Πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 25-17. Πιο δύσκολα κέρδισε και δεύτερο σετ, 25-21 με μίνι ανατροπή από το 18-20. Διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο, πόντο-πόντο και τελικά νίκη με καλά σερβίς και επιθέσεις στο τέλος 25-20.

ΕΚΡΗΞΗ - ΑΕΤΟΣ ΦΙΛΥΡΟΥ: 71-65

Σπουδαία εμφάνιση και νίκη με 71-65 στο ντέρμπυ κορυφής με το Φίλυρο. Έχοντας το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, η ομάδα κατάφερε να κερδίσει ευκολότερα του αναμενομένου. Οι αντίπαλοι πλησίασαν στο σκορ στα τελευταια 2 λεπτά του 3ου δεκαλέπτου με ένα σερί 0-10 αλλά οι παίχτες μας έδειξαν αντανακλαστικά, ήταν ψυχραιμοι και εύστοχοι στις βολές και πήραν τη μεγάλη νίκη.

Σε δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα ο head coach τόνισε: "Ένα πολύ μεγάλο μπράβο σε όλα τα παιδιά για το πάθος που έβγαλαν, την ωριμότητα, τη συγκέντρωση και την ενέργεια που δείξαν σήμερα. Πάρα πολύ σημαντική η βοήθεια από την κερκίδα! Η πρωτιά μπορεί να φαντάζει και να είναι γλυκιά αλλά το παιχνίδι τελείωσε, την Πέμπτη παίζουμε ένα εξίσου δύσκολο παιχνίδι κόντρα σε μια πολύ δυνατή ομάδα οπότε πρέπει να επικεντρωθούμε σωματικά και πνευματικά σε αυτό το παιχνίδι για να διεκδικήσουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε".

Επόμενο ματς την Πέμπτη 5/12 στις 21:45 στην Ευκαρπία - Μετά την πορεία στην Τούμπα.

ΚΙΣΣΟΣ ΧΟΡΤΙΑΤΗ - ΕΚΡΗΞΗ: 1-0

Δε χάλασε την παράδοση που έχει χτίσει με κόπο στον Χορτιάτη η μπάλα. Φανερά επηρεασμένη από το υψόμετρο και το πρωινό ξύπνημα, η ομαδα έχασε 1-0. Δέχτηκε ένα γκολ στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου και δε κατάφερε ποτέ να ισσοφαρίσει παρόλου που ανέβασε την απόδοση της στο 2ο ημίχρονο. Έτσι, παραμένουμε χωρίς θετικό αποτέλεσμα στο βουνό και περιμένουμε το επόμενο ματς με την Πυλαία την Κυριακή 15:00 στην Τριανδρία...

PING PONG

2/2 ήττες μέτρησε το Σάββατο η ομάδα της ΕΦΟΕΠΑ στο Β' τοπικό πρωτάθλημα Βορείου Ελλάδος. Αρχικά ηττήθηκε με 4-2 από τον πρωτοπόρο Θερμαίο και στη συνέχεια έχασε με 4-1 από τα Τρίκαλα. Παρόλα αυτά η ομάδα εξακολουθεί να βρίσκεται σε τροχιά ανόδου, έχοντας συνολικό ρεκόρ 4-3.

Περισσότερα...

Ping Pong: Εμφύλιος και 2η αγωνιστική ΕΦΟΕΠΑ
Τρίτη, 30 Οκτώβριος 2018 15:46

ping pong proo vs proo

ΠΡΟΟ 1 - ΠΡΟΟ 2: 5-0

Χαμός στο Στέκι την Παρασκευή 26.10 όπου αναμετρήθηκαν τα 2 καμάρια της Έκρηξης που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα της ΠΟΦΕΠΑ, η Προο 1 και η ιστορική Προο 2. Η Προο 2 είχε απόλυτο έλεγχο κάθε πόντου και κάθε σετ, προκαλώντας έτσι ντελίριο στο λαό που ήρθε μαζικά να την στηρίξει απέναντι στην αιώνια αντίπαλο, την Προο 1. Κατά κάποιο τρόπο όμως η Προο 1 κέρδισε με 5-0. Οι συμμαχίες με την γραμματεία απέδωσαν και οι χουλς της Προο 2 παρά τις επίμονες προσπάθειες να παραποιήσουν το φύλλο αγώνα δεν τα κατάφεραν.

Το εμφυλιακό κλίμα ήταν διάχυτο, οι αντεγκλήσεις μεταξύ των παικτών συνεχόμενες και οι οπαδοί της Προο 2 διέκοψαν πολλές φορές το ματς κάνοντας τα πάντα για να πάρει η ομαδάρα ένα γαμημένο σετ. Δεν το πήρε. Το παιχνίδι συνεχίστηκε μετά την επίσημη λήξη του και μέχρι τα ξημερώματα, αμέτρητοι και αμέτρητες ήταν όσοι και όσες κράτησαν τις ρακέτες και προσέφεραν θέαμα στο κλειστό της Σινισιόγλου. Οι οπαδοί και οι παίκτες της Προο 2 πνίξαν τον πόνο τους στις μπύρες του Στεκιού και ορκίστηκαν εκδίκηση.

ΕΚΡΗΞΗ - ΜΑΚΕΔΝΟΣ: 2-4

ΕΚΡΗΞΗ - ΟΕΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ: 4-0

Το πρωί του Σαββάτου 27ης Οκτώβρη ενώ όλες οι αγωνιστικές δραστηριότητες στην πόλη πήραν ρεπό λόγω τριημέρου, το ηρωικό τμήμα του πινγκ-πονγκ της Έκρηξης έδωσε δύο αγώνες στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΦΟΕΠΑ Βορείου Ελλάδος. Αντίπαλοι μας οι άλλες δύο ομάδες της Θεσσαλονίκης.

Στο πρώτο χρονικά ματς, που διήρκεσε συνολικά 2.5 ώρες και επιφύλαξε πολλές συγκινήσεις και κρίθηκε κυριολεκτικά στην κόψη του ξυραφιού, ηττηθήκαμε με 4-2 από την Μακεδνό. Χάθηκε όμως χρυσή ευκαιρία για νίκη και κατ’ επέκταση το απόλυτο, αφού αν και ηττηθήκαμε με 2 παιχνίδια διαφορά, τα σετ ήταν 13-12 εις βάρος μας. Αυτό διότι τα 3/4 χαμένα games κρίθηκαν στο tie-break με 3-2 σετ και δύο εξ’ αυτών οριακά με 13-11 και 15-13. Στο 5ο game μάλιστα χάσαμε και τα 3 σετ στις λεπτομέρειες (13-11, 13-11, 15-13).

Παρά την μικρή απογοήτευση που επικρατούσε μετά το τέλος του πρώτου αγώνα, η ομάδα με εξαιρετική απόδοση από όλους τους παίκτες, στην επάνοδο του… πατερούλη Σάκη μετά από πολύμηνη απουσία από τα γήπεδα, κέρδισε στον δεύτερο αγώνα της με 4-0 σκορ την ομάδα του ΟΕΑ Θεσσαλονίκης.

Από ότι φάνηκε για άλλη μία φορά πρέπει να καθιερώσουμε ωραίες βραδιές στο στέκι όπως αυτή της Παρασκευής με τον «εμφύλιο» και το after match καφενείο, αφού είναι αποδεδειγμένο και παλαιότερα πως σε όλα τα αθλήματα αποδίδουμε καλύτερα όταν ανήμερα των αγώνων γλεντοκοπούμε συλλογικά.

Για κάποιο λόγο που γνωρίζει μόνο η ίδια η ομοσπονδία εξακολουθεί να μας έχει πρωτοπόρους στη βαθμολογία με 3 νίκες και 1 ήττα, έχοντας παίξει 3 ματς (2W-1L)!  Επόμενες αγωνιστικές υποχρεώσεις μετά από ένα μήνα. Το Σάββατο στις 8 Δεκέμβρη η ομάδα θα ταξιδέψει με magic car στη Λάρισα για να παίξει 3 αγώνες, με ΑΟΕΑ Καρδίτσας, ΟΕΑ Βέροιας και ΕΦΕΑ Απόλλων Βόλου.

:kagkouria:

Ping Pong: Έκρηξη - Προμηθέας Ξάνθης 4-0
Δευτέρα, 08 Οκτώβριος 2018 15:23

PP 07 10 2018

ΕΚΡΗΞΗ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ 4-0

Σε μία ηλιόλουστη μέρα την Κυριακή το μεσημέρι τα τσακάλια του πινγκ-πονγκ κλείστηκαν στην αίθουσα της ΔΕΘ και μπήκαν με το δεξί στις υποχρεώσεις τους στην 1η αγωνιστική της ΕΦΟΕΠΑ στο Β' Τοπικό Βορείου Ελλάδος.

Η νίκη ήρθε με σκορ 4-0 σε βάρος της ομάδας ΑΣΚΑ Προμηθέας, που έχει ως βάση την Ξάνθη και προπονητής της είναι ένας ωραίος τύπος που πριν τον μεταξύ μας αγώνα συζητούσαμε για τη Σαμοθράκη, την οποία επισκέπτεται 30 συναπτά έτη.

Γυρνώντας στο αγωνιστικό, τα δύο τελευταία νικηφόρα παιχνίδια πάρθηκαν με 3-2 σετ, δείχνοντας χαρακτήρα, ειδικά στο 4ο game που βρισκόμασταν πίσω με 1-2 σετ και έγινε η ανατροπή μετά από ένα πολύ ωραίο ματς. Τέλος, την πρώτη του νίκη γεύτηκε η νέα μεταγραφή, που αποτελεί και τον βενιαμίν της ομάδας.

6o τουρνουά Ping Pong!
Τρίτη, 28 Μάρτιος 2017 17:57

Εκρηκτικά spin, καυτά κοψίματα και διαβολεμένα φάλτσα!
Τρίτη, 28 Μάρτιος 2017 16:07

ping pong efoepa ekrixara

Ένας μικρός απολογισμός της φετινής αγωνιστικής χρονιάς για το πρωτάθλημα της ΕΦΟΕΠΑ.

Για να διαβάσετε ολόκληρο το άρθρο κλικ στο "περισσότερα"...