Ενημέρωση και φωτογραφίες από τους τελευταίους αγώνες μπάσκετ

Για να διαβάσετε ανταπόκριση από τα 3 τελευταία παιχνίδια της μπασκετικής Εκρηξάρας, κλικ στο περισσότερα...

Μ. Αλέξανδρος Μελισσοχωρίου - Έκρηξη: 52 - 61

Την Τετάρτη 28.9 ένα μεσοβδόμαδο γεμάτο magic bus, επέστρεψε στον τόπο του εγκλήματος και έφυγε με το διπλό. Πριν την άφιξη στο γήπεδο, πραγματοποιήθηκε παρέμβαση σε σχολείο του χωριού. Τις προηγούμενες μέρες σύλλογοι γονέων της περιοχής του Μελισσόχωρίου, που ανήκει στον δήμο Ωραιοκάστρου, ξέρασαν το ρατσιστικό τους δηλητήριο και έβγαλαν ανακοινώσεις με τις οποίες ζητούσαν να μην φοιτήσουν πρόσφυγες στα σχολεία τους.

Η ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΣΩΖΕΙ Ο ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ

και πετάχτηκαν τρικάκια που ανέγραφαν:

- ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ, ΟΧΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ
- ΔΕΙΞΕ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΣΤΟ ΣΥΜΜΑΘΗΤΗ, ΜΗ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ  ΧΡΩΜΑ ΚΑΙ ΦΥΛΗ

Στα του αγώνα, η Εκρηξάρα κατάφερε να φύγει με το 2ο ροζ φύλο και έκανε το 2 στα 2 στην νέα κατηγορία της Γ1. Από νωρίς είμασταν μπροστά στο σκορ και παρά την αλλοπρόσαλλη και εχθρική διαιτησία και τις πολλές τεχνικές ποινές, διατηρήσαμε το προβάδισμα ως το τέλος.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 12-18, 23-30, 38-45, 52-61

Φωτογραφίες από το παιχνίδι εδώ:

sapk proo 00

Νέοι ΠΚ Νεάπολης - Έκρηξη: 80-66

Στην πρώτη της συμμετοχή στον θεσμό του κυπέλλου η Εκρηξάρα έφτασε ως τον 2 γύρο. Εκεί αποκλειστήκαμε δίκαια από την νεανική ομάδα της Νεάπολης. Ξεκινήσαμε με το χειρότερο δεκάλεπτο που έχουμε κάνει ποτέ, με πολλά λάθη και σχεδόν ολοκληρωτική αστοχία. Η ομάδα της Νεάπολης μπήκε δυνατά και έφτασε το σκορ στο 26-3. Τέτοιο σκορ στο 1ο δεκάλεπτο δεν αφήνει και πολλές ελπίδες. Παρόλα αυτά η ομάδα σύνηλθε, πάλεψε το παιχνίδι και κατάφερε να φέρει την διαφορά και σε μονοψήφιο αριθμό. Σε αυτές τις περιπτώσεις όμως δεν μπορέσαμε να κάνουμε το κάτι παραπάνω, να πλησιάσουμε ακόμα περισσότερο και να δώσουμε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Τουλάχιστον, μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ο πρώτος αποκλεισμός μας συνδιάστηκε με όμορφο μπάσκετ και ωραίες φάσεις. Καλή συνέχεια στην ομάδα της Νεάπολης στον θεσμό του κυπέλλου!

Την βραδιά δυστυχώς σημάδεψαν τα άσχημα νέα από την Λάρισα. Η απώλεια του συντρόφου Δημήτρη μαθεύτηκε στο ημίχρονο και άπλωσε παγωμάρα στην κερκίδα. Σαν ελάχιστο φόρο τιμής στην μνήμη του συντρόφου και αλληλεγγύης στις δύσκολες στιγμές της συλλογικότητας του Μαρίνου Αντύπα, η ομάδα μας στο καθιερωμένο κύκλο στο τέλος του αγώνα φώναξε δυνατά Αντύπας.

Τα δεκάλεπτα: 26-3, 37-20, 59-48, 80-66

Φωτογραφίες από το παιχνίδι μπορείτε να δείτε εδώ:

Έκρηξη - Δόξα Ασσήρου: 56-65

Και αφού έσπασε το αήτητο στο κύπελλο, ήρθε και η σειρά για την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα της Γ1. Η ομαδάρα δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και πάλι βρέθηκε να κυνηγά το σκορ. Στην αρχή του αγώνα τα πράγματα ήταν πιο ισσοροπημένα και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 15-15. Μετά η Δόξα ανέβασε την διαφορά και η Προο δεν κατάφερε να ανακάμψει. Είχαμε πολλές ευκαιρίες να φέρουμε την διαφορά στα επίπεδα των 5-6 πόντων και να ξαναξεκινήσουμε το παιχνίδι από την αρχή αλλά δεν ευστοχήσαμε στις κρίσιμες επιθέσεις. Έτσι το τέλος της 3ης αγωνιστικής βρίσκει την Εκρηξάρα στην 5η θέση με 5 βαθμούς.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 26-36, 41-53, 56-65

Πολύς κόσμος στήριξε την ομαδάρα και σε αυτήν την περίεργη Κυριακή που είχαμε παιχνίδι ίδια ώρα σε μπάσκετ και μπάλα, σε Τούμπα και Αγ. Παύλο αντίστοιχα. Το δίλλημα ξεπεράστηκε εκρηκτικά και ευχάριστα, καθώς και στα 2 γήπεδα υπήρξε μεγάλη παρουσία προοδευτικάριων και ο λαός επανένωθηκε μετά τους αγώνες στην Στεκάρα.

Και στα 2 γήπεδα αναρτήθηκε πανό στην μνήμη του συντρόφου μας Δημήτρη, ποδοσφαιριστή του Μαρίνου Αντύπα.

Για τα υπόλοιπα αποτελέσματα του ομίλου και την βαθμολογία κλικ εδώ:

Επόμενο παιχνίδι για την 4η αγωνιστική την Δευτέρα στις 21:00 απέναντι στον γνώριμο μας, από τα περσινά μπαράζ, Άτλαντα. O αγώνας θα διεξαχθεί στο κλειστό Νεαπόλεως, στο πρώην στρατόπεδο Στρεμπενιώτη. Το νούμερο 8 στα μπασκετικά γήπεδα του χάρτη μας: Χάρτης με τα γήπεδα