Παρασκευή, 21 Οκτώβριος 2016 00:33

Για τις ανταποκρίσεις και τις φωτογραφίες κλικ στο περισσότερα...

Ανταπόκριση από την ανατροπή με την ΑΕ Καρατάσου:

Την Κυριακή που μας πέρασε (16.10.2016) η Προοδευτική φιλοξένησε την τελευταία στον βαθμολογικό πινάκα με 0 βαθμούς, Ένωση Ανθοκήπων Καρατάσου. Και ενώ όλοι περίμεναν μια εύκολη επικράτηση, η ομάδα με τα μωβ είχε άλλα σχέδια για το Κυριακάτικο απόγευμα.

Το ρολόι έδειξε 6:30 και ο διατητης σφύριξε την έναρξη του αγώνα. Η ομάδα μπήκε νωχελικά στο παιχνίδι όπως και η κερκίδα. Στο πρώτο εικοσάλεπτο η Έκρηξη αν και είχε την πρωτοβουλία, δημιουργώντας αρκετές καλές ευκαιρίες, δεν κατάφερε να τις μετατρέψει σε κάποιο γκολ. Τα συχνά σφυρίγματα του διαιτητή, δεν άφησαν καμιά ομάδα να "πιάσει" ρυθμό. Η Προοδευτικάρα συνέχισε να προσπαθεί να πετύχει ένα γκολ αλλά όλες οι προσπάθειες κατέληγαν λίγο έξω από την εστία, ενώ δύο φόρες σταμάτησαν στο δοκάρι. Μέχρι που, στο 40', ο επιθετικός της Ένωσης εκμεταλλεύτηκε μια αναμπουμπούλα στη περιοχή της Προοδευτικής και με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ.Προοδευτική είσαι! Κάπως έτσι έληξε το ημίχρονο.

Η ομάδα χρειάζονταν μια αλλαγή για την συνέχεια και η πιο σημαντική έγινε πριν την έναρξη του 2ου ημιχρόνου:
Ο Ντίο από τον πάγκο μεταφέρθηκε κερκίδα. Άλλος αέρας έπνεε πλέον στη σκεπαστή της Τριανδρίας, πιο πολλά συνθήματα, πιο δυνατές φωνές, περισσότερη ώθηση στην ομάδα. Και το κλίμα από την κερκίδα μεταφέρθηκε και στον αγωνιστικό χώρο. Η Έκρηξη μπήκε πιο δυνατά και αποφασισμένα. Με την έναρξη του ημιχρόνου πίεζε για την ισοφάριση. Όλα καλά μέχρι την επιθετική γραμμή, άλλα κάπου εκεί η ατυχία και η αστοχία συνεχίζονταν.

Και ο χρόνος περνούσε..

Και η κερκίδα ακόμα τραγουδούσε..

Αλλαγές από τον πάγκο με την Έκρηξη πλέον να έχει πιο επιθετικό σχηματισμό. Ώσπου κάπου στο 75 και μετά από εκτέλεση φουλ του Μπίλι, ο Σάββας με κεφάλια έστειλε την μπάλα εκεί που όλοι στην κερκίδα περιμέναμε, 1-1!  Έξαλλοι πανηγυρισμοί σε αγωνιστικό χώρο και κερκίδα, και υπήρχε ακόμα η πίστη και χρόνος για την ανατροπή! Οι μωβ πίεζαν και ένα ακόμα φάουλ κερδήθηκε έξω από την περιοχή κοντά στο ημικύκλιο.  Το χρονόμετρο έδειχνε 85'.

29 άτομα από την κερκίδα συνιστούσαν να το εκτελέσει ο Σάββας (ο άλλος, το 10άρι το καλό), αυτοί ξέρουν! Έτσι κι έγινε και με αριστοτεχνικό τρόπο έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και μέσα! Η ανατροπή ήταν γεγονός και ο κόσμος στη κερκίδα το χαίρονταν, τραγουδώντας κρεμασμένος στα μπροστινά κάγκελα! Άλλα είχε κι άλλο...

Στις καθυστερήσεις, μια απομάκρυνση την μπάλας από την άμυνα την Προοδευτικής που φαινόταν χαμένη μπαλιά, τελικά κατέληξε σε αντεπίθεση από τα δεξιά. Ο Σάββας κυνήγησε την μπάλα, μπήκε περιοχή, πάσαρε στον άλλο Σάββα (10αρι) ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1!

Επική ανατροπή!
Είπαμε Προοδευτική είσαι!

[φωτογραφίες από το παιχνίδι]

atlas proo 01

Ανταπόκριση από το παιχνίδι της Δευτέρας με τον Άτλαντα Νεάπολης:

Μετά την ήττα του κυπέλου, η έκρηξη επισκεύθηκε ξανά το κλειστό της Νεάπολης, αυτή τη φορά για παιχνίδι πρωταθλήματος με τον τοπικό Άτλα. Παλιοί γνώριμοι αφού τους αντιμετωπίσαμε στα περσινά μπαράζ κατάταξης. Θέλαμε να επιστρέψουμε στις νίκες μετά από 2 συνεχόμενα άσχημα αποτελέσματα και να ανεβούμε ψυχολογικά, εν όψη του κυριακάτικου ντέρμπι με τον Αρίωνα. Η ομάδα λοιπόν μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε μια διψήφια διαφορά νωρίς και μαζί τον έλεγχο του αγώνα. Παρόλα αυτά στο 2ο και 3ο δεκάλεπτο χαλαρώσαμε ανεξήγητα στο αμυντικό κομμάτι και επιτρέψαμε στους αντιπάλους να πιστέψουν ότι μπορούν να διεκδηκήσουν τη νίκη. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 3 πόντους. Στην τελευταία περίοδο όμως, με αισθητή βελτίωση της άμυνας και ένα μεγάλο σερι, ξεφύγαμε με 16 πόντους διαφορά και κάπου εκεί το ματς κρίθηκε οριστικά. Τελικό σκορ 66-78.

Συνεχίζουμε με απανωτά παιχνίδια την Κυριακή!