Έχουμε 9 επισκέπτες συνδεδεμένους
Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας - Ολυμπιάδα Άνω Πόλης
Δευτέρα, 01 Οκτώβριος 2018 18:31

basket report proo olympiada

Την τελευταία Κυριακή του Σεπτέμβρη η μπασκετική Εκρηξαρα έδινε το δεύτερο της παιχνίδι στο πρωτάθλημα, και πρώτο εντός έδρας, με αντίπαλο την Ολυμπιάδα Άνω Πόλης. Προερχόμενη από την νικηφόρα εκτός έδρας πρεμιέρα η ομάδα ήθελε να κάνει το 2 στα 2. Ο κόσμος γέμισε το γήπεδο προσδοκώντας σε ανάλογο αποτέλεσμα με το ποδοσφαιρικό τμήμα που το πρωί πέτυχε σπουδαία νίκη με 3-2 στην Τριανδρία κάνοντας το 2 στα 2.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρίποντο του Βάγγος, αλλά στη συνέχεια η Ολυμπιάδα προηγήθηκε με 5-11. Η Έκρηξη αντέδρασε κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 13-11. Έχοντας την ορμή του καλού κλεισίματος του πρώτου δεκάλεπτου και ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα, η ομάδα έκανε ένα πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο βγάζοντας κλεψίματα και αιφνιδιασμούς και ανέβασε την διαφορά στους 15 πόντους (29-14). Το ημίχρονο έκλεισε με καλάθι και φάουλ των αντιπάλων και 29-17. Η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου έδειχνε πως ελέγχουμε απόλυτα το παιχνίδι παίζοντας πολύ καλή άμυνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ολυμπιάδα ανεβάζοντας την πίεση σε όλο το γήπεδο και γυρνώντας την άμυνα σε ζώνη 2-3 προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Η Εκρηξάρα φάνηκε να μην επιτρέπει στον αντίπαλο να πλησιάσει με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να κλείσει με την ομάδα σταθερά προηγούμενη με διψήφιο αριθμό πόντων διαφοράς και 41-31.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι η Εκρηξάρα το έλεγχε μέχρι τα τελευταία 3 λεπτά με πολλούς να πιστεύουν πως οδηγούμαστε σε μια σχετικά εύκολη επικράτηση. Κάπου εκεί, όμως, η Προο φλέρταρε με την αυτοκτονία και με πολύ κακές άμυνες και βιαστικές επιθέσεις ξαναέβαλε την Ολυμπιαδα στο παιχνίδι. Στο τέλος, ευτυχώς, καταφέραμε να μην κινδυνέψουμε και να πάρουμε την νίκη με 56-52 σε ένα παιχνίδι που το άγχος των τελευταίων 2 λεπτών θα μπορούσε να αποφευχθεί αν δεν χαλαρώνε η Προο, η οποία στην τελευταία περίοδο δέχθηκε 21 πόντους. Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού οι πολλές χαμένες βολές από την Εκρηξάρα. Σε ένα σημείο είχαμε χαρακτηριστικά 7 συνεχόμενες χαμένες βολές.

Δεκάλεπτα: 13-11, 29-17, 41-31, 56-52

Επόμενο παιχνίδι την Παρασκευή 5/10 στις 21:45 στο 25ο με τους Κένταυρους, με την Εκρηξάρα να στοχεύει στο 3 στα 3!