Γ1 ΕΚΑΣΘ: Κένταυροι - Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας: 68 - 57
Πέμπτη, 11 Οκτώβριος 2018 08:56

kentavroi proo

Κένταυροι - Έκρηξη: 68-57

Στο κλειστό του 25ου η Έκρηξη αντιμετώπισε τους Kένταυρους, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής. Οι αντίπαλοι προερχόμενοι από 2 ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια μπήκαν αποφασισμένοι να κερδίσουν το ματς και γι' αυτό ξεκίνησαν να πιέζουν σε όλο το γήπεδο από το πρώτο λεπτό. Η ομάδα μας δεν έδειξε να ξαφνιάζεται και "έσπαγε" την πίεση σχετικά εύκολα. Παρόλα αυτά κακές επιλογές σε καταστάσεις αιφνιδιασμού και άσχημα τελειώματα δεν μας επέτρεψαν να πάρουμε προβάδισμα στο σκορ. Τέλος δεκαλέπτου 17-18.

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε καλά για μας και μπορέσαμε να προηγηθούμε με 6 πόντους, όμως εκεί που φαινόταν ότι μπορούμε να συνεχίσουμε σ' αυτό το ρυθμό, η άμυνά μας χαλάρωσε χωρίς προφανή λόγο, οι επιλογές στην επίθεση έγιναν κακές και οι αντίπαλοι το εκμεταλλεύτηκαν επιβάλλοντας  το ρυθμό τους και παίρνοντας μια διαφορά 10 πόντων μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο 2ο ημίχρονο παίξαμε πιο καλά στην άμυνα, αλλά ήμασταν άστοχοι, πιθανόν λόγω άγχους, και δεν μπορέσαμε να μειώσουμε ουσιαστικά τη διαφορά. Στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου ήμασταν πίσω με 9. Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε και η κένταυροι εκτόξευσαν τη διαφορά στους 15 πόντους και όλα έδειχναν ότι θα έφταναν εύκολα στη νίκη. Τότε επιτέλους ξυπνήσαμε και με πίεση στην άμυνα, κλεψίματα και εύκολα καλάθια καταφέραμε να μειώσουμε τη διαφορά και να φτάσουμε μια ανάσα από την ισοφάριση. Ένα χαμένο λέι απ και αμέσως μετά μια τεχνική ποινή λόγω διαμαρτυρίας έκριναν οριστικά το αποτέλεσμα. Τελικό σκορ 68-57.

Συνέχεια με τους γνωστούς μας αντιπάλους από το Λαγκαδά την Κυριακή 14.10 στις 20:00 στο 25ο Δημοτικό με στόχο να επιστρέψουμε στις νίκες.