Έχουμε 5 επισκέπτες συνδεδεμένους
Γ1 ΕΚΑΣΘ: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας - ΑΟΕΑ : 53 - 72
Παρασκευή, 23 Νοέμβριος 2018 16:24

proo aoea

Την Κυριακή η μπασκετική Έκρηξη έδινε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με την πολύ δυνατή Χουπ. Οι βίοι των δύο ομάδων εντελώς αντίθετοι με την Χουπ να μετράει 5 συνεχόμενες νίκες προβάρωντας σαν ένα από τα φαβορί ανόδου και την Προο να προσπαθεί να ανακάμψει μετά από 5 σερί ήττες. Την ίδια ώρα το βόλεϊ της Έκρηξης έδινε αγώνα με τον κόσμο της Προο να μπαίνει για άλλη μια φορά στο γνωστό δίλημμα.
    Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά καλά με την Προο να είναι κοντά στο σκορ κόντρα σε μια πολύ αθλητική και νεανική ομάδα με πολύ κίνηση, πάσες και πίεση σε όλο το γήπεδο. Η ομάδα καταφέρνει να σπάσει την πίεση και περνώντας την μπάλα στη ρακέτα δείχνει να έχει λύσεις. Το πρώτο δεκάλεπτο κλείνει με την Χουπ προηγούμενη 9-14, αλλά με την ομάδα να δείχνει πως πατάει καλά. Το δεύτερο δεκάλεπτο κυλάει στο ίδιο τέμπο, δύο λάθη, όμως, στο κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου επιτρέπουν στην Χουπ να ξεφύγει με την Προο να καταφέρνει απλά με Buzzer beater τρίποντο να κλείσει το δεύτερο δεκάλεπτο πίσω με 26-34.
    Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα συνεχίζοντας να περνά την μπάλα στο ζωγραφιστό πλησιάζει την Χουπ πολύ κοντά και δείχνει ικανή να διεκδικήσει αρκετά πράγματα από το παιχνίδι. Το τρίτο δεκάλεπτο κλείνει με την Χουπ προπορευόμενη με 45-50, αλλά με την Έκρηξη να δείχνει πως πιστεύει τη νίκη. Δυστυχώς, όμως, στο τέταρτο δεκάλεπτο η Χουπ γυρνάει την άμυνα της σε ζώνη 2-3 για να αντιμετωπίσει το πρόβλημα που είχε στα πικνεν ρολ και τη ρακέτα στην άμυνα. Η Έκρηξη δε βρίσκει λύσεις, η Χουπ παίρνει ψυχολογία από την άμυνα και βομβαρδίζει το καλάθι μας με απανωτά τρίποντα τιμωρώντας τις αδράνειες στην άμυνα με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευθεί και να παίρνει μια άνετη νίκη με 53-72 με την Προο να αδικεί στο τέλος την προσπάθεια των 3 πρώτων δεκαλεπτων.
   Η ομάδα έκλεισε ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα με τους 4 πρωτοπόρους και ευελπιστεί στην ανάκαμψη και την επιστροφή στις νίκες με τον τελευταίο στη βαθμολογία Αριστοτέλη την Παρασκευή 23/11 στις 21:45 στο 25ο.