Ημερα 11/9/09

Γηπεδο ΤΕΦΑΑ Θερμη

Η ατμόσφαιρα ήταν βαριά και υγρή.

Το ψιλοβρόχι σταματούσε και ξεκινούσε κατά βούληση.

Παρ’ όλα αυτά οι οπαδοί της Προοδευτικάρας μας έδωσαν δυναμικό παρών στο γήπεδο των ΤΕΦΑΑ στη Θέρμη, την Παρασκευή 11 του μηνός, στις 9 η ώρα το βράδυ, όπου η Προοδευτική έδωσε το δεύτερο φιλικό με αντίπαλο αυτή τη φορά τον Κανάρη, ομάδα που είναι στον ίδιο όμιλο, υποβιβάστηκε πέρσι από τη Β κατηγορία και φημολογούταν ότι θα είναι μια από τις δυνατές ομάδες του ομίλου.

Έχοντας φτάσει πολύ νωρίς στο γήπεδο, οι παίχτες μας κάηκαν στο ζέσταμα για καμιά ώρα τουλάχιστον περιμένοντας τον αντίπαλο που έφτασε τελευταία στιγμή.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε και η Προο είχε τον απόλυτο έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του, δημιουργώντας αρκετές φάσεις και παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο, κάνοντας τον Κανάρη να φαντάζει αντίπαλος κατώτερος των προσδοκιών. Αποτέλεσμα της ασφυχτικής πίεσης των παιχταράδων μας και της καλής κυκλοφορίας της μπάλας ήταν και η επίτευξη του πρώτου ανεπίσημου γκολ της χρονιάς όταν ο Ζλάταν βρέθηκε μόνος του μέσα στη μεγάλη περιοχή και με εξαιρετικό πλασέ έγραψε το 1-0, το οποίο έμελλε να είναι το σκορ ενός πολύ καλού για την ομάδα ημιχρόνου, αλλά και πολύ δυνατού από άποψη σκληρών μαρκαρισμάτων και έντονων διεκδικήσεων. Το βρώμικο παιχνίδι των αντιπάλων μάλιστα οδήγησε τον Θάνο να αποχωρίσει μετά το τέλος του ημιχρόνου με μια ωραιότατη μελανιά στο πόδι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ακόμα πιο έντονους ρυθμούς και τόνους που είχαν ως αποτέλεσμα κάποιους μικρούς διαπληκτισμούς μεταξύ των παιχτών των δυο ομάδων, ενώ και ο Σπύρος που εκτελούσε χρέη υπηρεσιακού διαιτητή αναγκάστηκε να αποχωρίσει και να παραδώσει τη θέση του στον Κουτσό κάπου στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου, επικαλούμενος ότι η αντίπαλη ομάδα του μιλούσε συνεχώς και του ζητούσε το λόγω για κάποια σφυρίγματα. Πέρασε βέβαια στη συνέχεια στο παιχνίδι ως αλλαγή, σε θέση σέντερ φορ.

Να μην τα πολυλογούμε, η Προοδευτική ήταν πολύ ανώτερη και σε αυτό το ημίχρονο και έφτασε σε ένα δεύτερο γκολ με τον Κυριάκο κάπου στο 80, ο οποίος μετά από μια αναμπουμπούλα στη αντίπαλη περιοχή κατόρθωσε να στείλει από κοντά τη μπάλα στην αριστερή προς τον τερματοφύλακα γωνία του τέρματος.

Τα τελευταία δέκα λεπτά φάνηκαν πως θα κυλούσαν υπέρ της Προο, η οποία έχασε και κάποιες καλές ευκαιρίες με αντεπιθέσεις-αφού η αντίπαλη ομάδα είχε τραβηχτεί μπροστά για να σκοράρει κάποιο τέρμα. Στο 90 όμως, μετά από μια ασυνεννοησία της άμυνας, του διαιτητή, του επόπτη του προέδρου και των οργανωμένων οπαδών και ενώ όλη πίστευαν πως η φάση είχε τελειώσει με οφ-σαιντ, ένα από τα αντίπαλα σέντερ φορ εκμεταλλεύτηκε την όλη αδράνεια, μπήκε στην μεγάλη περιοχή και σκόραρε με ένα διαγώνιο σουτ.

Τελικό σκορ λοιπόν 2-1, με την Προοδευτική να ικανοποιεί άπαντες πλην των αντιπάλων και να αποδεικνύει πως αν και όλες οι αντίπαλες ομάδες είναι αυτού του αγωνιστικού επιπέδου, η άνοδος είναι κάτι παραπάνω από εφικτή.

reporter: Giannis