Προοδευτική - Αναγέννηση Αγ. Ιωάννη : 1-1
Δευτέρα, 04 Οκτώβριος 2010 12:31

logo

proodeutiki-anag.ag.iwanni-04-smallΠριν ξεκινήσει το παιχνίδι, ο Πρόεδρας έδωσε μια αναμνηστική πλακέτα στον πρόεδρο της Αναγέννησης Αγίου Ιωάννη. Η πλακέτα ήταν προς τιμήν και εις μνήμην του Νίκου Μπαρδουνιώτη, πατέρα ενός φίλου μας και πρόεδρο για αρκετά χρόνια της Αναγέννησης, ο οποίος μας άφησε ξαφνικά πριν 5 χρόνια.

Στα του παιχνιδιού, είχαμε πρεμιέρα της Προοδευτικάρας και ξεκίνημα με Χ. Kαλό παιχνίδι και για τις 2 ομάδες και δίκαιο αποτέλεσμα που θα μπορούσε να καταλήξει είτε  Άσσος είτε Διπλό, καθώς και οι 2 ομάδες είχαν τις ευκαιρίες να πάρουν το τρίποντο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε μοιρασμένο με καμία ομάδα να μην μπορεί να πάρει τον πλήρη έλεγχο. Η Προοδευτικάρα κράτησε μπάλα, δεν φοβήθηκε το "φαβορί" Αη-Γιάννη και αν δεν είχε το μόνιμο πρόβλημα με  τα στημένα των αντιπάλων ίσως το αποτέλεσμα του ημιχρόνου να ήταν διαφορετικό. Μόνο από στημένα απείλησε ο Αη-Γιάννης. Είτε από κόρνερ είτε από φάουλ μακριά απο την περιοχή. Έτσι και στο 25'-26' όπου μετά απο κόρνερ αντίπαλος πήρε την κεφαλιά και με περίεργη τροχιά ο Πάνος δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα, η οποία πέρασε τη γραμμή και 0-1.

Παρ' όλο το γκολ η ομάδα ανέβασε ρυθμούς και πίεσε τον αντίπαλο δημιουργώντας καλές ευκαιρίες. Σε μία από αυτές και σε φάουλ έξω από την περιοχή ο αντίπαλος τερματοφύλακας εκτινάχτηκε στο γάμμα και έδιωξε σίγουρο γκολ από τον Τίμο. Στο κόρνερ όμως που ακολούθησε δεν κατάφερε να κάνει τίποτα. Πελέ από δεξιά το κόρνερ στο πρώτο δοκάρι ο Νίκος την γυριστή κεφαλιά και 1-1 στο 34'-35' ( pics τραγικές )

gkol1

gkol2

Το ημίχρονο τελείωσε με την ΠΡΟΟ να πιέζει άλλα να μην μπορεί να βάλει ένα ακόμη γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε καλά για την Προοδευτική που όσο είχε δυνάμεις ήλεχγε το παιχνίδι. Έδωσε χώρο στον Αη-Γιάννη ( αλά Κούπερ ) και προσπάθησε στην κόντρα να απειλήσει με τον Τίμο, το Νίκο και στη συνέχεια τον Ζλάταν και τον άλλο Νίκο που πέρασαν ως αλλαγές. Μάλιστα δημιούργησε και την ευκαιρία του αγώνα με τον Τίμο, ο οποίος μετά απο πανέμορφη ομαδική ενέργεια βγήκε τετ-α-τετ αλλά το σουτ του πήγε στο οριζόντιο δοκάρι προς ευχαρίστηση των φιλοξενουμένων.

Ο ρυθμός της Προο σιγά σιγά έπεφτε και έτσι ο Αη-Γιάννης βρήκε τους χώρους ώστε να φτάνει εύκολα έξω από την περιοχή της ομαδάρας μας και με δίαφορα στημένα να απείλει, όπως και έγινε σε κανά 2-3 περιπτώσεις. Χαρακτηριστική η φάση που ο Ζλάταν σε ρόλο Κοντρέρας έδιωξε την μπάλα πάνω απο τη γραμμή σε σουτ του αη-γιάννη ύστερα από μια αναμπουμπούλα στην περιοχή μας.

Στο 90' περίπου της συνάντησης ο Πάνος ο Τέρμας αναγκάστηκε να αποχωρήσει καθώς έπαιζε με πρόβλημα στο γόνατο από νωρίτερα. Η ζημιά θα φανεί τις επόμενες ημέρες. Χρέη τερματοφύλακα εκτέλεσε ο Χόλο, ο οποίος μάλιστα ήταν εκεί που χρειάστηκε και μαζεψε τη μπάλα σε μια κάθετη μπάλα του αντιπάλου.

logo2

Συγκλονηστικός ο λαός της Εκρηξάρας δεν σταμάτησε να τραγουδά για 75 λεπτά ( το πρώτο τέταρτο του 2ου ημιχρόνου το βγάζω έξω χεχεχε). Χαρτάκια, ταινίες, πυρσοί καπνογόνα και φωνή αποτέλεσαν έναν εκπληκτικό συνδυασμό για μια σπουδαία ατμόσφαιρα, που συνεπήρε ακόμα και τους "θεατές" του άλλου αγώνα του ομίλου [αισχύλος θεσσαλονίκης (ο γνωστός φανούρης) - ΑΕΧ] που γινόταν δίπλα (πολύ ξύλο πρέπει να έπεσε σε εκείνο το ματς, με τελικό σκορ 2-2 ) και ήρθαν να δουν τον αγώνα.

Τέλειο στιγμιότυπο το τραγούδι παικτών οπαδών στο τέλος του αγώνα!

Η μάστιγα των τραυματισμών ξαναχτύπησε την Προο αυτή την φορά τον Πάνο. Ας ελπίσουμε να μην είναι κάτι σοβαρό.

Ο πρώτος βαθμός στην νέα περίοδο είναι γεγονός, αν και θα θέλαμε και μπορούσαμε το τρίποντο.

ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ!!!

Η σύνθεση της Προοδευτικάρας: Πάνος , Γκέλας , Λίλε , Άγγελος, Άκης, Σπύρος(αλλαγή με Χολο), Πέλε, Νίκος(ασσίσταντ γυμναστής), Σάββας(αλλαγή με Ζλάταν), Νίκος (σκόρερ)(αλλαγή με Νίκο (Δέμελη)) , Τίμος.