ΑΕ Τοξου - Προοδευτικη : 2-4
Τρίτη, 15 Σεπτέμβριος 2009 08:02

Α.Ε. Τόξου –  Προοδευτική Τούμπας  2 - 4

Ένα λεωφορείο  γεμάτο παίχτες και οπαδούς ενωμένους  σαν μια γροθιά.

Ένας Πρόεδρος που μιλούσε καθ’ όλη τη διαδρομή και στο πήγαινε αλλά κυρίως στο έλα. Ένα χωριό στη μέση του πουθενά, κοντά-απ’ ότι έγραφαν οι πινακίδες  στο δρόμο- στην Καταλώνια (της Κατερίνης, όχι της Ισπανίας) και ένα γήπεδο δίπλα στο γκρεμό ήταν τα συστατικά που συνέθεταν το σκηνικό της εκδρομής της Προοδευτικής στην Εξοχή Κατερίνης, όπου, στο γήπεδο του τοπικού Ερμή, αντιμετώπισε την Α.Ε. Τόξου, μια ομάδα που κατέβαινε κι αυτή, όπως κι εμείς, ξανά στο πρωτάθλημα μετά από αρκετά χρόνια.

Δυστυχώς, οι τοπικοί  άρχοντες μας κλείδωσαν απ’ έξω  κι έτσι αναγκαστήκαμε να μπούμε στο  γήπεδο δια της πλαγίας οδού: ένα  πέρασμα στην πίσω πλευρά του γηπέδου, την είσοδο του οποίου προσπαθούσαν να φράξουν μια ομάδα από γιγαντιαίες αγελαδοκοπριές.

Εν τέλει, και  αφού μπήκαμε στο γήπεδο, ο κόουτς Στέργιος παρέταξε μια ενδεκάδα με αρκετούς "αναπληρωματικούς", με σκοπό  να δοκιμάσει νέα πρόσωπα και  να ξεκουράσει κάποια άλλα που είχαν  πάρει πολλά λεπτά συμμετοχής στο προηγούμενο νικηφόρο φιλικό με τον Κανάρη(2-1).

Από την αρχή του αγώνα η Προο είχε τον έλεγχο και δεν σταμάτησε να δημιουργεί φάσεις μέσα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά και απ’ έξω, που σταματούσε όμως με απόλυτη επιτυχία ο τερματοφύλακας-μέταλλο του Τόξου. Αποκορύφωμα της πολύ καλής του επίδοσης ήταν η θεαματική του εκτίναξη στο αριστερό γάμα της εστίας μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αλέξη, στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.

Παρ’ όλα  αυτά η Προοδευτική(στην καρδιά μας  πάντα Έκρηξη) κατόρθωσε να προηγηθεί μετά από μια προσπάθεια του εξαιρετικού μέχρι τότε Στάμου, που με μια σέντρα από τα αριστερά της περιοχής βρήκε το κεφάλι του Σπύρου, ο οποίος δεν αστόχησε και έγραψε το 1-0.

Το ημίχρονο όμως δεν έκλεισε με αυτό το σκορ, καθώς η Α.Ε. Τόξου κατόρθωσε να χτυπήσει τη αδυναμία της ομάδος στις στημένες φάσεις και σκόραρε με κεφαλιά από επερχόμενο στο δεύτερο δοκάρι σέντερ φορ, έπειτα από απροσεξία των παιχτών μας.

Το δεύτερο  ημίχρονο ξεκίνησε μουδιασμένα και  για τις 2 ομάδες, κερδισμένη όμως από αυτό βγήκε η Α.Ε. η οποία κατάφερε να σκοράρει στη πρώτη φάση που δημιούργησε. Το γκολ βέβαια ήταν από θέση οφ-σάιντ, αλλά τι να κάνουμε, επόπτες δεν υπήρχαν, πάλι καλά που βρέθηκε και κάποιος καλός άνθρωπος να μας κάνει το διαιτητή θα έλεγα εγώ.

Παρ’ όλα αυτά, ο Στέργιος αποφάσισε να πάρει το παιχνίδι στα χέρια του, κάνοντας τις απαραίτητες αλλαγές και η ομάδα πήρε μπρος επιθετικά.

Τρία πανέμορφα  γκολ στα τελευταία 25 λεπτά, ένα εξαίσιο  τακουνάκι του Ζλάταν μέσα από  την περιοχή, μια κεφαλιά του  Σάββα μετά από εκτέλεση κόρνερ και ένα γυριστό σουτ του Θανάση πάνω στην κίνηση διαμόρφωσαν το τελικό 4-2, που θα μπορούσε να είναι πολύ μεγαλύτερο αφού ενδιάμεσα στα γκολ αλλά και στη συνέχεια του αγώνα χάθηκαν από την ομάδα μας αρκετές κλασικές ευκαιρίες.

ΥΓ1:Η κερκίδα ήταν και πάλι εκεί, ζωντανή, πύρινη και ασταμάτητη.

Σας ευχαριστούμε που μοιράζεστε μαζί μας αυτές  τις υπέροχες στιγμές, ενός ονείρου  που γίνεται σιγά-σιγά πραγματικότητα.

ΥΓ2: Καλή επιτυχία στην Α.Ε. Τόξου στο πρωτάθλημά της.

ΥΓ3: Αυτή την  Τετάρτη ΟΛΟΙ κοντά στην Προοδευτική, στο Γήπεδο των ΤΕΦΑΑ στη Θέρμη. Στις 9.