Translate the page

English French German Italian Spanish

Συνδεδεμένοι χρήστες

Έχουμε 8 επισκέπτες συνδεδεμένους
Β' ΕΠΣΜ - 4η αγωνιστική: Ελπίδες Θερμαϊκού Θέρμης - Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας: 0 - 5
Τετάρτη, 17 Οκτώβριος 2018 23:01

thermi prooooo

Ελπίδες Θερμαικού Θέρμης - Έκρηξη: 0 - 5

Στο αγγλικού τύπου γήπεδο της Μίκρας, μιας και οι κερκίδες-παγκάκια βρίσκονταν μόλις δύο μετρά μακριά από την πλάγια γραμμή του γηπέδου (πράγμα που επέτρεπε τον εποικοδομητικό διάλογο και τα πειράγματα με τους παίκτες μας) η Έκρηξη φιλοξενήθηκε από τις Ελπίδες Θερμαϊκού Θέρμης.
Μόλις το ρολόι έδειξε 13:12 ο διαιτητής σφύριξε την έναρξη του παιχνιδιού.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά η Έκρηξη πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Με ηρεμία και build-up που ξεκινούσε από την άμυνα δημιούργησε νωρίς ευκαιρίες για να πετύχει γκολ. Οι προσπάθειες τελικά ευδοκίμησαν στο 25' όταν ο Νέζος μπήκε στη περιοχή και με ψυχραιμία πλάσαρε τον τερματοφύλακα. Λίγο μετά η αναγκαστική αλλαγή του Λέω λόγω τραυματισμού (μονός του), δεν άλλαξε το μοτίβο του παχνιού, με την ομάδα της Θέρμης να χάνει μετρά στο γήπεδο και να περιμένει, χωρίς να έχει πρωτοβουλία. 4 λεπτά πριν συμπληρωθούν τα 45' ο Μήτσουλας με κοντινή κεφάλια, μετά από εκτέλεση κόρνερ, θα διπλασιάσει τα τέρματα για την Έκρηξη, σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Με τον ίδιο πρωταγωνιστή ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο αφού στο 49' χρίστηκε και πάλι σκόρερ. Δεν πέρασαν 10 λεπτά και ο συνήθης ύποπτος Νικηφόρος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-4. Απ' το σημείο αυτό και μετά ο ρυθμός εντός αγωνιστικού χώρου έπεσε ολίγον τι, όχι όμως και στη κερκίδα η οποία ήταν κεφάτη καθ' όλη την διάρκεια του αγώνα, με περίσσεια φωνή και κατανάλωση μπύρας. Με το σκορ να είναι 0-4 ο coach προέβη σε αλλαγές και στις τρεις γραμμές. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι νεαροί παίχτες της Θερμής παρόλο το εις βάρος τους σκορ, προσπάθησαν να δημιουργήσουν καταστάσεις γύρω από την περιοχή μας, αν και τελικά εμείς ήμασταν αυτοί που πετύχαμε ακόμα ένα γκολ: στο 92' ο Τίμος διαμόρφωσε το τελικό 0-5.

Ένα εύκολο κυριακάτικο μεσημεράκι για την Έκρηξη που την βρίσκει να διατηρείται στην κορυφή του βαθμολογικού πινάκα παρέα με έναν συγκάτοικο.

Επόμενο παιχνίδι με το Πέρα, την Κυριακή στις 16:30, στο γήπεδο του Μεγάλου Αλεξάνδρου απέναντι από το Ποσειδώνιο!