Β' ΕΠΣΜ - 5η αγωνιστική: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας - Πέρα: 5 - 1
Τρίτη, 23 Οκτώβριος 2018 17:10

proo pera

Έκρηξη - Πέρα: 5-1

Το ρολόι δείχνει 4.30+ και στο συννεφιασμένο Μεγαλέκο ο διαιτητής δίνει το σύνθημα για την έναρξη της 5ης αγωνιστικής για την εκρηξάρα μας. Η ομάδα μπήκε με μια χαλαρότητα, βαρεμάρα ίσως να είναι καλύτερη λέξη. Ωστόσο, μετα απο 35+ λεπτά ενός παιχνιδιού που το Περα δείχνει να κοντρολάρει , πολλές παροτρύνσεις του Ελ Καδρον να παίξουμε κάτω τη μπάλα και να μη τη γκαγκανιάζουμε, ήρθε η ώρα, η ώρα του γκολ. 1-0 κόντρα στη ροή του παιχνιδιού . Τρομερό σπάσιμο μπάλας του Νέζου στον Τίμο  ,ο οποίος έκανε τη δουλειά του και έβαλε τη μπαλα στα δίχτυα. Η ΠροΟο ανεβάζει λίγο ρυθμό, και χάνει μερικές φάσεις.Η κεφαλιά του Νέζου από κοντινή απόσταση ξεχωρίζει. Το υπόλοιπο του πρώτου 45λεπτου κύλησε σε τέτοιο ρυθμό , και οι δύο ομάδες δημιουργούν φάσεις αλλά η εκρηξη να έχει πλέον το πάνω χέρι.

Στο 2ο ημίχρονο, μετά την επιτυχημένη ομιλία του coach Δ. ,η έκρηξη μπαίνει πιο δυναμικά, κρατάει και κυκλοφορεί περισσότερο μπάλα, και φτάνει με περισσότερες αξιώσεις στην εστία του αντιπάλου. Σε μία από αυτές τις φάσεις μετά το χτύπημα κόρνερ υπερ μας, το Περα βγαίνει στην αντεπίθεση , και παρ’ολο που ο Σταρ της ομάδας κατάφερε να κόψει αρχικά τη μπάλα, μια μικρη ολιγωρία, η μπάλα καταλήγει στον Τζερόνιμο ο οποίος με διώξιμο στραβοκλωτσιά, την στέλνει στον Πορτιερο Ντιο, με τον τελευταίο να την πιάνει. Το κίτρινο κοράκι δείχνει έμμεσο και η ισοφάριση του Πέρα είναι γεγονός. Ο coach Δ. προχωράει λίγο μετά σε αλλαγές για να ηρεμήσει την ομάδα , η οποία πλέον είναι φανερά εκνευρισμένη με τον τρόπο ισοφάρισης. Βγαίνει το καραφλό βέλος, μέσα ο Σιρ Τακης Λεμονης. Η ομάδα ξεπερνάει το σοκ και βγαινει στην επίθεση. Σε μία επέλαση του ψηλού (όχι του ελ καδρόν, του άλλου του άμπαλου που έχουμε στην άμυνα) λίγο μετά το 70’ κερδίζει αυτό που σε προηγούμενη ανασκόπηση έθεσε πολύ σωστά η Μπερδεμένη. Τι είναι αυτό που όταν στο δίνουν χαίρεσαι και όταν το κάνεις εσύ διαμαρτύρεσαι; 1 λέξη, 8 γράμματα, πολλές ερμηνείες. ΠΕΝΑΛΝΤΥ. Ο ψηλός(όχι αυτός που το κέρδισε, ό άλλος ο καλός, ο Ελ Καδρον) αναλαμβάνει την εκτέλεση και σαν άλλος Πεντραγκ Τζορτζεβιτς σκοράρει ακόμα μια φορα από τα 11 βήματα.

Μόλις 2 λεπτά μετά, ο ελ καδρον παίρνει για ακόμα μια φορά την ομάδα από το χέρι και την βάζει σε προβάδισμα 2 γκολ.Παράλληλη του Σταυρου και τελείωμα Ψηλού με το αριστερό, λες και έβαζε ένα ποτήρι νερό. Εντωμεταξύ, μπαίνουν στο παιχνίδι Ο Τσολ, ο Ντίνος και ο Κορτε. Λίγο μετά το 80’ , έπειτα από ένα ωραίο σπάσιμο στη μεγάλη περιοχή, ο Τσολ στέλνει τη μπάλα στο πλεκτό και εκτός από το ο,τι ο αγώνας πάει για ένα ακόμα πάρτυ, βάζει και την Εκρηξάρα στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα(Ισοβαθμία με την Παναγια στην 1η θέση, ίδια διαφορά γκολ, αλλά η καλύτερη επίθεση κερδίζει). Το ματς οδεύει προς τη λήξη και όλα δείχνουν ότι το σκορ θα παραμείνει 4-1.Ο Τσολ όμως ,μετά από μπαλιά στο χώρο βγαλμένη από Premier league του Σταρ τη ομάδας, βρίσκεται στη γωνία της μεγάλης περιοχής και με ένα εκπληκτικό σουτ τη στέλνει λίγο πιο μέσα από τη συμβολή των δοκαριών και γράφει το τελικό 5-1.

Ο διαιτητής, δεν αφήνει ούτε τη σέντρα, λήγει το ματς και ο κόσμος στην κερκίδα ανεβάζει την ένταση της φωνής και πανηγυρίζει για μία ακόμα καλή εμφάνιση της ναυαρχίδας. Αγκαλιές με τον Ελ Καδρον και τον Τίμο, στην έξω μεριά του φράχτη ο λαός , στην μέσα παίχτες - προπονητές , κανά δυο καλές πάσες μπύρας από την κερκίδα στους διψασμένους ποδοσφαιριστές και 1.2.3. Έκρηξη Μέσα Στο Μυαλό , Λα λα λα λα λα λα λα λα κλπ κλπ.

Y.Γ. Στο γήπεδο κρεμάστηκε πανό για τον Γιώργο από την Πάτρα που έφυγε τόσο νωρίς. Τα συλλυπητήρια μας στους κοντινούς του ανθρώπους και στην συλλογικότητα της Αυτόνομης Ποδοσφαιρικής Ομάδας.