Τρίτη, 30 Απρίλιος 2019 12:28

faliro ekrixi1 3

S10E25:

Ένα βήμα πριν το finale της 10ης σεζόν για το ποδοσφαιρικό της εκρηξάρας και η ομάδα πανηγύρισε ένα πολύ σημαντικό διπλό.
Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομαδάρα να μπαίνει νωθρά παρατεταγμένη με ένα 3-5-2, ωστόσο δημιουργεί φάσεις στα πρώτα λεπτά. Το Φάληρο βγαίνει στην αντεπίθεση και ελέγχει το παιχνίδι, ο coach Δ. αλλάζει το σύστημα σε 4-3-3 και η ομάδα πατάει καλύτερα. Σε μια επίθεση ο Νεζος τζούνιορ βγάζει προωθημένη στον Διπολικό, ο οποίος σερβίρει στον Ελ Καδρον και έχουμε το 0-1. Λίγο αργότερα , η μπάλα φτάνει στον Ελ Καδρον, πασάρει στον Οικοδόμο , ο οποίος λίγο μέσα από η γωνία της μεγαλης περιοχης, με ένα φανταστικό πλασάρισμα στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και το σκορ γίνεται 0-2. Το πρώτο ημίχρονο λήγει, η εκρηξάρα κυριαρχεί και όλα δείχνουν πως το 2ο ημίχρονο θα είναι διαδικαστικό.

Ο διαιτητής σφυρίζει την έναρξη του δεύτερου ημίχρονο όμως η Προο “αρνείται” να βγει στον αγωνιστικό χώρο. Το Φάληρο κερδίζει μέτρα και η προο δείχνει ένα πολύ κακό πρόσωπο. Παρα την φανερή έλλειψη όρεξης δημιουργεί φάσεις, οι οποίες ωστόσο δεν καταλήγουν σε κάτι. Σε μια απ´αυτές ο διπολικός πασάρει στον Νεζο, ο οποίος δεν καταφέρνει να τελειώσει τη φάση και το Φάληρο βγαίνει στην αντεπίθεση. Λάθος τοποθετήσεις και επιλογές από την άμυνα της Προο και το Φάληρο βρίσκει την ευκαιρία να μειώσει σε 1-2. Η ομαδαρα δεν δείχνει να επηρεάζεται , δεν ανεβάζει και πολύ την ταχύτητα , ωστόσο συνεχίζει μα δημιουργεί φάσεις. Χάνει αρκετές με κορυφαία αυτή που ο τζερονιμο δεν μπόρεσε να πλασάρει σε κενή εστία. Και ερχόμαστε στη φάση που συζητήθηκε έντονα τόσο στην κερκίδα όσο και στον πάγκο της ομάδας. Η προο βγαίνει στην επίθεση, ο αμυντικός του Φάληρο αυτοτραυματίζεται στην προσπάθεια του να καλύψει και πέφτει κάτω, γίνεται η πάσα στον Ελ Καδρον ο οποίος είναι σε τρομερά πλεονεκτική θέση και έτοιμος να σκοράρει για 2η φορά. Υποδέχεται, συνειδητοποιεί τι έχει γίνει και αποφασίζει να στείλει την μπάλα πλάγιο αουτ. Fair Play at its finest και το σκορ παραμένει στο 1-2. Όλοι οι άνθρωποι του Φαλήρου χειροκροτούν, ο αμυντικός σηκώνεται , το παιχνίδι συνεχίζεται. Το Φάληρο κάνει μερικές φάσεις έπειτα από ευκαιρίες που του δίνει η προο με χαζά φάουλ στα πέριξ της μεγάλης περιοχής, ωστόσο τίποτα το ανησυχητικό. Πλησιάζουμε στο τέλος, η αγωνία κορυφώνεται. Ο Ελ Καδρον τροφοδοτείται για μια ακόμη φορά, “γλεντάει” την άμυνα του Φαληρου πλασάρει από μια πολύ δύσκολη θέση πολύ κοντά στη γραμμή του αουτ και το 1-3 είναι γεγονός. Δύο γκολ μια ασίστ για τον κύριο από την Ολλανδία, τα αεροπορικά του τελικά άξιζαν, μέρος της κερκίδας που είχε αντίθετη άποψη πήρε την απάντηση του.

Μ´αυτά και μ´εκείνα φτάσαμε στο τέλος. Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά , η ομάδα πλαισιώνει την κερκίδα και με φόντο το εγκαταλελειμένο Αλλατίνη ακούγεται το 1-2-3-Έκρηξη. Επόμενη αγωνιστική το σκ 4-5 Μαΐου στην τριανδρια με Ατρόμητο Αγίου Αντώνιου, ενώ το Φάληρο θα φιλοξενηθεί από την πρωτοπόρο Καλλιθέα - ΠουΦου. Ένα ντέρμπι για την 2η θέση, αν οχι για την 1η, καθώς η βαθμολογία μετά και την 25η αγωνιστικη έχει καθοριστεί ως εξής.