Προοδευτική Τούμπας - Αναγέννηση Επταπυργίου + Χειρούργος : 3-3
Κυριακή, 08 Νοέμβριος 2009 20:06

Προοδευτική-Αναγέννηση Επταπυργίου

Δεύτερη αγωνιστική της τιμωρίας που μας επέβαλλε η ΕΠΣΜ και η ομάδα βρέθηκε  και πάλι στο γνώριμο πλην αφιλόξενο  βοσκοτόπι που ονομάζεται Γήπεδο Μάττα 1 στη Ν.Ραιδεστό.

Αντίπαλος μας-στα χαρτιά- η Αναγέννηση Επταπυργίου, η ομάδα των Γιατρών, αλλά στην ουσία ο διαιτητής της αναμέτρησης και οι βοηθοί του, οι οποίοι βάλθηκαν να μας αποδείξουν ότι άλλος έχει το όνομα και άλλος την χάρη, αφού έστησαν την Έκρηξη στο χειρουργικό τραπέζι και σε συνδυασμό με κάποια προσωπικά λάθη, κατάφεραν την πρώτη απώλεια βαθμών στην ομάδα μας.

Συγκεκριμένα, η  ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο  σκορ στην αρχή του αγώνα και ενώ  όλα κυλούσαν ήρεμα, από μια απίστευτη  προσωπική ενέργεια αντιπάλου φορ, ο οποίος το προηγούμενο βράδυ  μάλλον είχε ξενυχτήσει παίζοντας το τιμημένο FIFA 2000 και κατόρθωσε να πιάσει ένα γυριστό δεξί βολέ, λίγο μπροστά από το κέντρο, το οποίο καρφώθηκε στο αριστερό γάμα της εστίας του Αλέκου.

Η ομάδα προς στιγμήν μούδιασε καθώς, παρ’ όλο που είναι γνωστό πως τα πρώτα λεπτά του αγώνα πάντα είναι τα χειρότερα για μας, ποτέ δεν είχαμε βρεθεί πίσω στο σκορ.

Αυτό ήρθε να διορθώσει ο Κακός, λίγα λεπτά μετά, ο οποίος φαίνεται πως ήθελε να αποδείξει ότι μπορεί να πετύχει ένα ακόμη πιο όμορφο τέρμα, στέλνοντας κι αυτός με τη σειρά του τη μπάλα στα δίχτυα του εμβρόντητου αντίπαλου γκολκίπερ με μονοκόμματο σουτ από το κέντρο του γηπέδου.

Κάπου εδώ να σημειώσουμε πως η διαιτησία  είχε αρχίσει να δείχνει την προτίμηση  της, με απίστευτες αποφάσεις, όπως ένα  οφσάιντ που δόθηκε στην ομάδα  μας από πλάγιο άουτ! Αλλά και οι ίδιοι οι παίχτες της Αναγέννησης μας έβαλαν σε περίεργες σκέψεις, ότι μπορεί να έχουν κατεβάσει στο γήπεδο την Θεατρική Ομάδα Ιατρικής, καθώς οι βουτιές τους μέσα στο γήπεδο καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα ήταν πραγματικά άξιες βραβείου Όσκαρ, ενώ συναγωνίζονταν με ζήλο αυτές του τιτάνα Γιώργου Καραγκούνη.

Τα διαιτητικά λάθη δεν είχαν σταματημό, αλλά ήταν τα προσωπικά λάθη στην άμυνα που  πλήρωσε η ομάδα, αφού η Αναγέννηση, που δεν είχε κάνει γενικότερα καμία ευκαιρία πέραν του γκολ μέχρι τότε, εκμεταλλεύτηκε μια ασυνεννοησία άμυνας και Αλέκου, το αντίπαλο φορ κατάφερε να τσιμπήσει τη μπάλα από τον Κέρβερο και να γράψει ένα απροσδόκητο ως προς τη ροή του αγώνα 2-1.

Παρ’ όλα  αυτά, λίγο πριν το ημίχρονο, η ομάδα μας κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ μετά από προσπάθεια του Ζλάταν στη μεγάλη περιοχή, τον οποίο γκρέμισε το αντίπαλο μπακ και ο κύριος ρέφερι καταλόγισε το πέναλτι, όσο και να μην το ήθελε-πράγμα το οποίο φάνηκε εξάλλου από την απουσία κόκκινης κάρτας και ενώ ο επιθετικός μας βρισκόταν σε θέση για γκολ με μοναδικό αντίπαλο το τέρμα. Να μην τα πολυλογούμε, ο Τίμος ανέλαβε την εκτέλεση και το παστέλωσε γράφοντας το 2-2.

Το δεύτερο  ημίχρονο βρήκε την ομάδα μας  συσπειρωμένη και αποφασισμένη να παίξει καλή μπάλα και να πάρει το επιθυμητό   αποτέλεσμα. Ωστόσο, οι πολλές ευκαιρίες δεν μας έβγαιναν σε γκολ, μάλιστα χάθηκαν και κάνα-δυο πολύ κλασικές και τα νεύρα των παιχτών μας με τους εαυτούς τους, το διαιτητή και τους αντιπάλους είχαν τσιτώσει.

Αυτός που διατήρησε  την ψυχραιμία του καλύτερα από όλους φαίνεται πως ήταν ο Τίμος, ο οποίος κατάφερε προς το τέλος του αγώνα με πείσμα να μπει μέσα στην περιοχή των αντιπάλων και να στείλει την μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία του τερματοφύλακα, κάνοντας τους πάντες-άπαντες(ποδοσφαιριστές- προπονητή- πάγκο- φιλάθλους) να αφηνιάσουν και να πιστέψουν πραγματικά πως η νίκη ήταν δική μας.

Για άλλη μια  φορά όμως, η τύχη μας γύρισε την  πλάτη. Σε μια θεωρητικά ανύποπτη φάση, έγινε ακόμη ένα λάθος  από την πληγωμένη από τραυματισμούς  άμυνα και λίγα μόλις λεπτά πριν από τη λήξη, η αναγέννηση κατάφερε να ισοφαρίσει…οι παίχτες δεν είχαν πλέον άλλες δυνάμεις να κυνηγήσουν εκ νέου ένα τέρμα στον έτσι κι αλλιώς πολύ λίγο χρόνο που είχε μείνει. Ο Αλέκος μάλιστα, έσωσε και τον βαθμό της ισοπαλίας με ηρωική επέμβαση λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα και το παιχνίδι έλιξε ισόπαλο.

Εμάς αυτό που  μας μένει είναι η τεράστια θέληση των παιχτών μας να μην  χάσουμε τον αγώνα, αλλά μάλιστα  να τον νικήσουμε.

Μας μένει επίσης η εντύπωση πως αφού δεν χάσαμε και με αυτή τη διαιτησία, δεν θα χάσουμε ποτέ…

reportaz: topiovarybackapoola