12 αγωνιστική: Αριστοτέλειο Κολέγιο - Προοδευτική: 2-1
Σάββατο, 24 Δεκέμβριος 2011 17:39

kolegio-proo

Καλή έμφανιση, άδικο το αποτέλεσμα.

Στον μαγικό κόσμο της ΕΠΣΜ δεν φαίνεται σε κανέναν περίεργο να γίνονται αγώνες 11 το πρωί. Πάλι καλά που έκοψαν αυτούς των 9. Ένας από αυτούς τους βάρβαρους αγώνες ήταν και αυτός της περασμένης Κυριακής. Η κερκίδα φυσικά δεν ξύπνησε και στο ηλιόλουστο αυτό πρωινό 30, με το ζόρι, νεκροζώντανοι βρέθηκαν στο γήπεδο της Πυλαίας. Και για αυτό γράφουμε αυτήν την ανταπόκριση, έστω και μια εβδομάδα μετά , για να έχουν τα εκατομμύρια λαού της Προοδευτικάρας μια μικρή αίσθηση του τι συνέβη στο τελευταίο επίσημο αγώνα της χρονιάς.

Σε αντίθεση με την κερκίδα, η ομάδα από την άλλη έκανε μια αξιοπρεπή εμφάνιση. Αν και δέχτηκε νωρίς το πρώτο γκολ μετά από την αρχική πίεση των γηπεδούχων, γρήγορα ισορρόπησε το παιχνίδι. Καλή κυκλοφορία της μπάλας και πάθος στην άμυνα, επέτρεψαν στην Εκρηξάρα να ανέβει και να αποκτήσει και λίγο κατοχή της μπάλας. Αυτό δυστυχώς όμως δεν μεταφράστηκε σε ευκαιρίες, καθώς φτάναμε στην περιοχή του κολεγίου αλλά πραγματοποιήσουμε ελάχιστα σουτ είτε προς στην εστία είτε όχι.  Στην διάρκεια του πρώτο ημιχρόνου το Κολέγιο έκανε και αυτό μερικές επιθέσεις και πολλές στημένες φάσεις αλλά κλάιν.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε ακριβώς όπως στο πρώτο. Δεχόμενοι γκολ. Σε μια περίεργη φάση, που το fair play δεν παίχτηκε ακριβώς όπως θα έπρεπε από τους φιλοξενούμενους,  καθώς με το που επέστρεψαν την μπάλα άρχισαν αμέσως να πιέζουν, δημιουργώντας έτσι ευκαιρία από το πουθενά, τετ α τετ και 2-0. Και από εδώ και πέρα προκύπτει το κέρδος του αγώνα. Η ομάδα σε καμία περίπτωση δεν παράτησε το ματς. Αντίθετα συνέχισε να κάνει το παιχνίδι της και να πιέζει και έτσι έφτασε γρήγορα σε ένα γκολ με τον Κάτσου να τελειώνει μια αντεπίθεση με ωραίο πλασέ. Η συνέχεια του ημιχρόνου ήταν η ίδια με την ομάδα να πιέζει, να αμύνεται κυρίως σε στημένα και πλάγια εκτελεσμένα με τον γνωστό άμπαλο τρόπο, ψάχνω τον ψηλό.

Το κολέγιο άρχισε να κάνει και καθυστερήσεις και σε μια από αυτές τις φάσεις λίγο έλειψε να τινάξουν το ματς στον αέρα. Μετά από καθαρό οφσάιντ και σφύριγμα, του κατά τα άλλα τραγελαφικού ρεφ, ένας παίκτης του κολεγίου κάνοντας πως δεν άκουσε συνέχισε να παίζει. Φωνές από τους πάντες, το κλασικό πέσιμο στον παίκτη και εκεί που περίμενες να τελειώσει εκεί η φάση, παίρνει την μπάλα άλλος και συνεχίζει σαν μην συμβαίνει τίποτα. Το κλασικό πέσιμο και σε αυτόν και ολοκληρώνει το τραγικό του σόου με βουτιά στο έδαφος και σπαρτάρισμα φρεσκοπυροβολημένου κυανόκρανου. Ας ελπίσουμε να μην δούμε ποτέ από παίκτες μας παρόμοια ενέργεια.

Παρά την πίεση, το τελικό 2-1 έγραψε. Παρά λίγο να γράψει και ένα φοβερό σουτ του Άσκα στο τέλος του ματς, πέρασε δυστυχώς όμως ξυστά από το γάμα αφήνοντας μας με το γνωστό γκοοοοχιιι και την πίκρα ακόμα μιας καλής εμφάνισης και κακού αποτελέσματος. Η Προοδευτικάρα δείχνει ότι αρέσκεται να παίζει καλά με ομάδες που είναι ψηλά στην βαθμολογία. Μια τέτοια είναι και η  ΑΕ Καλλιθέας - Παναγιά Φανερωμένη που θα την περιμένουμε στο St. Pauli το σαββατοκύριακο 7-8/1 για το πρώτο ματσάκι του 2012. Ας της δείξουμε πόσο θρήσκοι είμαστε.

Καλή χαλάρωση 2 εβδομάδες χωρίς Εκρηξάρα. Γαμώ τις γιορτές...