Προοδευτική Τούμπας - ΑΕ Ποντίων : 2-1
Κυριακή, 13 Δεκέμβριος 2009 22:58

Προοδευτική- Α.Ε. Ποντίων  2-1

Ένα πολύ μέτριο ποιοτικά παιχνίδι έγινε την Κυριακή  στα ΤΕΦΑΑ της Θέρμης μεταξύ της  Προοδευτικής και της Α.Ε.Π. Η μεν  Έκρηξη έδειξε πως είχε επαναπαυτεί από το γεγονός ότι αντιμετώπιζε μια ομάδα σαφώς κατώτερή της, οι δε Πόντιοι έπαιζαν ένα παθιασμένο μεν, αλλά πολύ κλειστό παιχνίδι.

Με τους φιλοξενούμενους  να είναι βαθμολογικά με την πλάτη  στον τοίχο, η Προο, θα έπρεπε θεωρητικά  να εκμεταλλευτεί την έλλειψη  άγχους και την ποιοτική της ανωτερότητα.

Παρ’ όλα  αυτά, η Α.Ε.Π. έδειξε πως κατέβηκε στο γήπεδο για να παίξει το παιχνίδι της ζωής της.

Ενώ λοιπόν η  Προο περιοριζόταν σε κάποιες χλιαρές  ευκαιρίες έχοντας την κατοχή και την υπεροχή, το απροσδόκητο  ξαναχτύπησε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική την πόρτα μας, μιας και  από μια στημένη φάση, ένα άψογο αλά-Φραντζέσκος απευθείας χτύπημα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή μας, έφερε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 0-1 και όλους εμάς να αναρωτιόμαστε τι ακριβώς είχε συμβεί.

Από κει και  πέρα, η Α.Ε.Π. συνέχισε το πολύ αποτελεσματικό της αμυντικό σύστημα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, κατορθώνοντας να περιορίσει τους παίχτες μας και συνάμα να τους αγχώσει ακόμη περισσότερο.

Εν τω μεταξύ, οι οπαδοί της ομάδος που κατέκλυσαν τις κερκίδες της Θέρμης για ακόμη  μια φορά, προσπαθούσαν καθ ‘ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου αλλά και της ανάπαυλας, να παροτρύνουν τους παίχτες να δείξουν το καλό τους πρόσωπο.

Η αρχή του δευτέρου ημιχρόνου πάντως, βρήκε τις ομάδες να αγωνίζονται στον ίδιο αργό ρυθμό  που προσπάθησε να επιβάλλει η  Α.Ε.Π. η οποία κλεισμένη πίσω, χτυπούσε κυρίως με αντεπιθέσεις.

Οι χαμένες  ευκαιρίες από την Προο είχαν  και πάλι την τιμητική τους, με τον  αντίπαλο Πόντιο γκολκίπερ να παριστάνει τον Ατματζίδη στα καλά του.

Τελικά πάντως, οι παίχτες της ομάδας κατάλαβαν  ότι ΔΕΝ επρόκειτο να χάσουν από την προτελευταία ομάδα του πίνακα και κατάφεραν το 1-1, με τον Ζλάταν και το 2-1 με τον Τίμο σε δυο αρκετά όμοιες φάσεις με κάθετες μπαλιές στην Ποντιακή άμυνα.

Νίκη λύτρωση  για την Εκρηξάρα η οποία σε συνδυασμό με το 0-0 του Φοίνικα με την Α.Ε. Μαρτίου έπιασε τους πρωτοπόρους στη βαθμολογία και πλέον μοιράζονται την πρώτη θέση με 22 βαθμούς σε 8 αγώνες.

ΥΓ: Κάποια παρατράγουδα που έγιναν κατά τη διάρκεια αλλά και  μετά το τέλος του αγώνα δεν  ήταν τίποτα το σοβαρό και πρέπει να τονιστεί η άριστη στάση των οπαδών μας, οι οποίοι κατανόησαν πως οποιαδήποτε παραβατική συμπεριφορά ΕΝΤΟΣ γηπέδου θα έκανε κακό στην Προο.