Δόξα Λακκιάς - ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ : 0-6
Κυριακή, 17 Ιανουάριος 2010 00:05

Δόξα Λακκιάς- Έκρηξη 0-6

Σε ένα κρύο μεσημέρι του Γενάρη, στο γήπεδο Μάττα 2 της Ραιδεστού, η Έκρηξη, παίζοντας… σ-έξι ποδόσφαιρο σκόρπισε την Δόξα Λακκιάς στους πέντε(ή καλύτερα στους έξι) ανέμους.

Η ομάδα κατέβηκε στο γήπεδο αποφασισμένη, ξέροντας ότι πρέπει να κάνει ένα πολύ καλό ματς πριν από το ντέρμπυ με τον Φοίνικα.

Ταυτόχρονα, οι παίχτες μας κατάλαβαν πως  η αντίπαλη ομάδα ήταν ένα σκαλοπάτι  πιο πάνω από τον Καπετάν Αντρέα Ζέπο και πως θα έπρεπε να δουν τον  αγώνα με μεγαλύτερη σοβαρότητα.

Το λοφάκι πίσω από το γήπεδο ήταν και πάλι γεμάτο από Προοδευτικάριους: Ντεμολισιονάριος πάντα δυναμικοί, Ανδρομεδίστας με πολλά κέφια, 3 μπουκαδόροι και ένας κούκος. Την απουσία του Πρόεδρα αναπλήρωνε ο μεγάλος αριθμός των οπαδών κι έτσι ο παλμός δεν χάθηκε λεπτό.

Σημαντική ήταν και η παρουσία του (αγαπημένου μας  πια και πιστού ακόλουθου ΄πως φαίνεται της Προο) Αδερφού Ψωμιάδη, ο οποίος δεν είχε τίποτα καλύτερο να κάνει αυτό το Σάββατο το απόγεμα  από το να δει την Εκρηξάρα στο καλύτερο της ματς!

Μας τίμησε επίσης με την παρουσία του ένα όχημα Ο.Π.Κ.Ε, ο οδηγός του οποίου μάλλον μάθαινε οδήγηση εκείνη την ώρα, γύρω-γύρω από το γήπεδο.

Αυτά με τα εξωαγωνιστικα. Μέσα στον αγώνα τώρα, η Έκρηξη ήταν πραγματικά χάρμα οφθαλμών. Οι συνδυασμοί, τα τακουνάκια, οι επιδέξιες ενέργειες έδιναν κι έπαιρναν και οι αντίπαλοι είχαν την ατυχία να αντιμετωπίσουν την καλύτερη ομάδα του Γ τοπικού στη καλύτερη μέρα της.

Ο χορός των γκολ άνοιξε πολύ νωρίς με κοντινή προβολή του Αλέξη, ο οποίος τον τελευταίο καιρό φαίνεται πως είναι σε δαιμονιώδη αγωνιστική κατάσταση.

Ακολούθησαν 2 απανωτά  τέρματα από τον Ζλάταν, που  φορτσάρει για πρώτος σκόρερ(Τίμο, τα ξενύχτια θα σου το φαν το χρυσό  παπούτσι).

3-0 το σκορ  στο ημίχρονο, με το τέταρτο να μπαίνει με το καλημέρα του δευτέρου και πάλι από τον Ζλάταν, που έκανε χατ τρικ.

Μετά από αυτό, ο ρυθμός του αγώνα όπως ήταν φυσιολογικό, έπεσε για κανένα 20λεπτο περίπου. Εν τω μεταξύ είχε περάσει στον αγώνα  ως αλλαγή ο Τριαντάφυλλος στη  θέση του Θανάση, ο οποίος δέχτηκε  βρώμικο χτύπημα εκτός φάσης  από το νούμερο 3 της Λακκιάς. Έγιναν κι άλλες αλλαγές, πρώτα ο
Άκης που έκανε ντεμπούτο στα αριστερά και εντυπωσίασε και έπειτα ο Κακός, που ήρθε με συσσωρευμένο μίσος και θέληση από την ξεκούραση του στον προηγούμενο αγώνα και με το που πάτησε το χορτάρι αφήνιασε, παστελώνοντας 2 γκολάκια στον αντίπαλο wash n’ go τερματοφύλακα, γράφοντας το τελικό 0-6.

Απλά τα πράγματα λοιπόν: Η Προο πάει για το ντέρμπυ  με τον Φοίνικα σε φουλ φόρμα, έχοντας  βάλει 10 γκολ σε 2 αγώνες.

Να δούμε πόσα θα φάνε οι «γείτονες» μας.