4

Γήπεδο : Τριανδρίας

Στο περισσότερα άρθρο...

Αγγλικό ματς

Σε μια ηλιόλουστη Κυριακή στην Τριανδρία, οι 80-90 άνθρωποι που βρέθηκαν στο γήπεδο είδαν ένα ωραίο παιχνίδι με πολλά γκολ.

Ο Ιπποκράτης μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με 2 πανομοιότυπα γκολ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τη συμπλήρωση 10-12 λεπτών. Προωθημένη μπαλιά στο δεξί εξτρέμ, τρύπημα της άμυνας της Έκρηξης, σπάσιμο της μπάλας στον επιθετικό και 0-2. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε πιο ισορροπημένο χωρίς πολλές φάσεις στις 2 εστίες. Και φτάνουμε στο 35' όπου από βαθιά μπαλιά του Χόλο ( αν κάνω λάθος διορθώστε ) ο Γρηγόρης βγαίνει μέσα στην περιοχή με 2 αμυντικούς και το τέρμα και με άψογο πλασέ στην αριστερή γωνία μειώνει το σκορ σε 1-2. Οι πανηγυρισμοί φαίνονται στις φωτογραφίες.... απλά εκσταση εκστανο... Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν δημιουργήθηκαν σημαντικές ευκαιρίες με εξαίρεση μια κάθετη μπαλιά που ο Χόλο δεν αξιοποίησε όπως έπρεπε και μια κεφαλιά του Ιπποκράτη που πέρασε λίγο άουτ...

4 γκολ σε 15 λεπτά

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου είδαμε το καλύτερο γκολ του αγώνα. Η Εκρηξάρα πίεσε ψηλά την άμυνα του Ιπποκράτη, κέρδισε την μπάλα και ο Γρηγόρης έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα να αναπαυτεί στο δεξί γάμα του "γυμναστηριακού" τερματοφύλακα του Ιπποκράτη. 2-2 και ξανά έκσταση - έκστανο, η οποία δεν κράτησε όμως πολύ... Στην επόμενη φάση λάθος στην άμυνα της προοδευτικής, άστοχη έξοδος τους Χρηστάρα, στην αναμπουμπούλα 2-3... Παρά το γκολ η Έκρηξη προσπάθησε να πιέσει και να ξανα-ισοφαρίσει το παιχνίδι. Σε μια στημένη μπάλα της ομάδας γίνεται σέντρα στην περιοχή και στην διεκδίκηση της μπάλας, αγκωνιά του αμυντικού στον Βάλο ( προφανώς όχι εσκεμμένη ) 4 ράμματα στο φρύδι για τον φορ της Έκρηξης.... Στην επόμενη ουσιαστική επίθεση της Έκρηξης ο Χόλο εισέρχεται στην περιοχή, ο αμυντικός τον τραβάει από τον ώμο, πέναλτι και κίτρινη κάρτα στον αμυντικό. Άψογη εκτέλεση από τον ίδιο 3-3 και αφιέρωση στην "κερκίδα"... Αλλά επειδή Προο είσαι 2 λεπτά μετά, από ανύπαρκτο φάουλ έξω από την περιοχή της ομάδας, σέντρα στο δεύτερο δοκάρι αφύλακτη κεφαλιά και 3-4.

Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού τα αξιοσημείωτα πράγματα που συνέβησαν ήταν οι 2 δεύτερες κίτρινες κάρτες-κόκκινες που έδειξε το κοράκι στον Ιπποκράτη ( η πρώτη σωστή στο 70' , η δεύτερη δεν δίνεται πουθενά - αλλά την άξιζε στο 85' ) , το χαμένο τετ-α-τετ του Ηρακλή και δυο τρία σουτ που πέρασαν λίγο ή πολύ άουτ. Τελικό σκορ 3-4. Μεγάλο διπλό του Ιπποκράτη που πήρε και το προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Όσων αφορά τα εξωγηπεδικά, η κερκίδα αν και ποσοτικά καλή, ποιοτικά ήταν κηδεία...