2
(4)
 Γήπεδο : Τριανδρίας

Προοδευτική - Αστέρας Αμπελοκήπων : 2-2 (1-4 πεν)

Με μια τεράστια ματσάρα τελείωσε η φετινή καταπληκτική πορεία της Προο στο κύπελλο ερασιτεχνών. Μετά από τις προκρίσεις επί του Εθνικού Μετεώρων και της Καλλιθέας - Παναγιάς Φανερωμένης, άλλη ματσάρα κι εκείνη, και άνευ αγώνος στον προηγούμενο γύρο, η ομάδα έφτασε για πρώτη φορά στον 4ο γύρο του κυπέλλου. Το παιχνίδι ήταν ένας ακόμα φοβερός ορισμός από την ΕΠΣΜ, όπως όλα αυτού του γύρου, Τετάρτη στις 14:30. Μόνο για ανέργους και φοιτητές δηλαδή. Οπότε αρκετός κόσμος βρέθηκε στην κερκίδα της Τριανδρίας ελπίζοντας να δει την Έκρηξη να παίρνει ακόμα μια πρόκριση. Η ομάδα βρέθηκε πολύ κοντά στο να τα καταφέρει αλλά αποκλείστηκε για 2η συνεχόμενη χρονιά στα πέναλτι .

Από νωρίς στο παιχνίδι φάνηκε η ποιότητα της νεανικής ομάδας του Αστέρα Αμπελοκήπων, Β κατηγορίας επίσης. Μάλλον η καλύτερη ομάδα που έχει αντιμετωπίσει η Προο φέτος. Στο πρώτο ημίχρονο μπορούσαμε να ανοίξουμε το σκορ σε μια φάση διαρκείας και μια αναμπουμπούλα κοντά στο δοκάρι του Αστέρα αλλά δεν... Μετά δεχτήκαμε 2 γκολ και τα πράγματα φαίνονταν δύσκολα. Η Έκρηξη όμως έκανε ανεπανάληπτη εμφάνιση στο 2ο ημίχρονο παίζοντας καλό και παθιασμένο ποδόσφαιρο. Από τα κορυφαία ημίχρονα που έχουμε δει και ειδικά απέναντι σε μια τέτοια ομάδα. Το σκορ μείωσε ο Ρωμανός μετά από ωραία μπαλιά, βγήκε τετ α τετ και με την άνεση του πλάσαρε και μας έβαλε ξανά μέσα στο ματς. Το παιχνίδι σε όλη τη διάρκεια του ήταν πάνω κάτω, πολύ τρέξιμο από όλους και καλές φάσεις και εναλλαγές. Η Έκρηξη πίεζε για να ισοφαρίσει και έχασε μεγάλες ευκαιρίες κυρίως με τον Δέμελη, με ένα πολύ καλό μακρινό σουτ να περνά βασανιστικά έξω. Το γκολ τελικά ήρθε από στημένη φάση, με τον Ρωμανό ξανά, να τρυπώνει και με κεφαλιά να ισοφαρίζει σε 2-2 για την Έκρηξη. Το παιχνίδι συνέχισε στον τρελό του ρυθμό μέχρι και το τέλος της παράτασης. Και οι 2 ομάδες είχαν φάσεις για να το πάρουν. Και οι 2 άξιζαν την πρόκριση και η ανατροπή της Προο μας είχε ήδη στείλει στα ουράνια.

Στα πέναλτι δεν μας πάει μέχρι στιγμής. Όπως και πέρυσι με το κολέγιο, έτσι και φέτος χάσαμε τα πρώτα 2. Πρώτος σκόραρε ο τερματοφύλακας των Αμπελοκήπων, μετά έπιασε το πέναλτι του Χόλο και του Δέμελη και έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του. Στο τρίτο δικό μας πέναλτι ευστόχησε ο Ρωμανός.

Στα highlights του αγώνα ο ηλικιωμένος οπαδός των Αμπελοκήπων που έλουζε ασταμάτητα, επί 120 λεπτά και βάλε, διαιτητή και επόπτη. Δυνατή γηπεδική φιγούρα ο κύριος Θέμης.

Ότι και να πεις για αυτό το παιχνίδι είναι λίγο. Μπράβο σε όλα τα παιδιά για την εμφάνιση. Το όνειρο του Καυταντζογλείου θα περιμένει για ακόμα μια χρονιά. Η Εκρηξάρα πάντως, σίγουρα άρχισε να γίνεται ομάδα κυπέλλου...

Φωτογραφίες από το παιχνίδι από Demolitionarios

Αλληλεγγύη στον Σπύρο Στρατούλη!

Στο γήπεδο υπήρχε μόνο ένα πανό. Αυτό που εξέφραζε την αλληλεγγύη μας στο Σπύρο Στρατούλη. Ο Σπύρος Στρατούλης, φυλακισμένος αγωνιστής εδώ και 22 χρόνια, βρίσκεται σε απεργία πείνας από τις 11/11. Στεκόμαστε δίπλα στον αγώνα του για την απαλλαγή του από τις κατασκευασμένες κατηγορίες που επιχειρούν να του προσάψουν και την επαναχορήγηση αδειών εξόδου. Από τις 21/11 ξεκίνησε απεργία πείνας αλληλεγγύης στον Σπύρο Στρατούλη και ο Ράμι Συριανός.