Ανταπόκριση από τα πρόσφατα παιχνίδια της Έκρηξης
Δευτέρα, 25 Νοέμβριος 2013 16:34

proo-allilegii-stratoulis-

(πηγή φωτογραφίας Πάμε Μπάλα)

Τρία συνεχόμενα εντός έδρας παιχνίδια έδωσε η Προοδευτική μέσα σε δύο βδομάδες, με αξιοσημείωτη ποικιλία αποτελεσμάτων και εμφανίσεων. Παραδόσεις σπάσανε, επικές ανατροπές σχεδόν έγιναν,  3 πέναλτι χάθηκαν, 5 γκολ βάλαμε και 6 φάγαμε και ο στρατός απήγαγε έναν παικταρά μας...

Για ανταπόκριση από τους αγώνες κλικ στο περισσότερα...

Κυριακή 10/11/13

Προοδευτική - ΑΕ Χαριλάου : 3-1

proo-aex01

Κυριακή πρωί στις 11. Η ώρα που διάλεξε να μας βάλει να παίξουμε η ΕΠΣΜ. Απορρίφθηκε το αίτημα μας να γίνει στις 07:00 το παιχνίδι για να έρθει η μάζα των φιλάθλων μας σερί. Παρόλα αυτά λίγοι ηρωικοί βρέθηκαν στην ηλιόλουστη Τριανδρία και βοήθησαν την Εκρηξάρα επιτέλους να κερδίσει την ΑΕ Χαριλάου. Μια από τις χειρότερες παραδόσεις έσπασε εκείνη την Κυριακή καθώς μετρούσαμε 5 ήττες και μόλις μια ισοπαλία απέναντι στους κιτρινόμαυρους του Χαριλάου τα τελευταία 3 χρόνια που αγωνιζόμαστε μαζί στο Β τοπικό.

Η Προοδευτική ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και έχασε κάποιες ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ με κεφαλιές που πέρασαν ξυστά από τα δοκάρια. Αυτό το κατάφερε με φάουλ από δεξιά του Σάκη, όπου η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα αφού ο αρχηγός την απέφυγε αριστοτεχνικά και έτσι η σέντρα μετατράπηκε σε σουτ και στο 1ο γκολ για την ομάδα μας. Η ΑΕΧ κατάφερε να ισοφαρίσει πριν τελειώσει το ημίχρονο με φάουλ έξω κοντά στην γραμμή της περιοχής και αφού η μπάλα έπαιξε ένα περίεργο παιχνίδι στον Χρήστο τον τερματοφύλακα μας.

Η Προοδευτική πέτυχε γρήγορα αυτό που ήθελε στο 2ο ημίχρονο όταν σε στημένη φάση ο Χόλο με κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι έκανε το 2-1. Με το αποτέλεσμα τέτοιο που να της επιτρέπει να ελπίζει, η ΑΕΧ προσπάθησε να ισοφαρίσει αλλά δεν τα κατάφερε. Αντίθετα με ένα από τα ωραιότερα γκολ που έχει σκοράρει η Έκρηξη ο Ρωμανός έκανε το 3-1, καθάρισε το ματς και σφράγισε μια πολύ καλή εμφάνιση. Σε μια προωθημένη μπαλιά ο Ρωμανός, ενώ η μπάλα αναπηδούσε έξω από την δεξιά γωνία της περιοχής, με απευθείας βολέ την έστειλε στην απέναντι γωνία της εστίας του Χαριλάου. Ένα γκολ που, δυστυχώς, δεν καταγράφηκε, παρά μόνο στην μνήμη όσων παρακολούθησαν το παιχνίδι. Πολύ καλή παρουσία από όλη την ομάδα, τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά και αν σε κάποιες περιπτώσεις ήμασταν πιο εύστοχοι όπως σε 2 τετ α τετ του Σάββα, το σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο.

Φωτογραφίες από το παιχνίδι

Τετάρτη 13/11/13

Προοδευτική - Αστέρας Αμπελοκήπων : 2-2 (1-4 πεν)

Με μια τεράστια ματσάρα τελείωσε η φετινή καταπληκτική πορεία της Προο στο κύπελλο ερασιτεχνών. Μετά από τις προκρίσεις επί του Εθνικού Μετεώρων και της Καλλιθέας - Παναγιάς Φανερωμένης, άλλη ματσάρα κι εκείνη, και άνευ αγώνος στον προηγούμενο γύρο, η ομάδα έφτασε για πρώτη φορά στον 4ο γύρο του κυπέλλου. Το παιχνίδι ήταν ένας ακόμα φοβερός ορισμός από την ΕΠΣΜ, όπως όλα αυτού του γύρου, Τετάρτη στις 14:30. Μόνο για ανέργους και φοιτητές δηλαδή. Οπότε αρκετός κόσμος βρέθηκε στην κερκίδα της Τριανδρίας ελπίζοντας να δει την Έκρηξη να παίρνει ακόμα μια πρόκριση. Η ομάδα βρέθηκε πολύ κοντά στο να τα καταφέρει αλλά αποκλείστηκε για 2η συνεχόμενη χρονιά στα πέναλτι .

Από νωρίς στο παιχνίδι φάνηκε η ποιότητα της νεανικής ομάδας του Αστέρα Αμπελοκήπων, Β κατηγορίας επίσης. Μάλλον η καλύτερη ομάδα που έχει αντιμετωπίσει η Προο φέτος. Στο πρώτο ημίχρονο μπορούσαμε να ανοίξουμε το σκορ σε μια φάση διαρκείας και μια αναμπουμπούλα κοντά στο δοκάρι του Αστέρα αλλά δεν... Μετά δεχτήκαμε 2 γκολ και τα πράγματα φαίνονταν δύσκολα. Η Έκρηξη όμως έκανε ανεπανάληπτη εμφάνιση στο 2ο ημίχρονο παίζοντας καλό και παθιασμένο ποδόσφαιρο. Από τα κορυφαία ημίχρονα που έχουμε δει και ειδικά απέναντι σε μια τέτοια ομάδα. Το σκορ μείωσε ο Ρωμανός μετά από ωραία μπαλιά, βγήκε τετ α τετ και με την άνεση του πλάσαρε και μας έβαλε ξανά μέσα στο ματς. Το παιχνίδι σε όλη τη διάρκεια του ήταν πάνω κάτω, πολύ τρέξιμο από όλους και καλές φάσεις και εναλλαγές. Η Έκρηξη πίεζε για να ισοφαρίσει και έχασε μεγάλες ευκαιρίες κυρίως με τον Δέμελη, με ένα πολύ καλό μακρινό σουτ να περνά βασανιστικά έξω. Το γκολ τελικά ήρθε από στημένη φάση, με τον Ρωμανό ξανά, να τρυπώνει και με κεφαλιά να ισοφαρίζει σε 2-2 για την Έκρηξη. Το παιχνίδι συνέχισε στον τρελό του ρυθμό μέχρι και το τέλος της παράτασης. Και οι 2 ομάδες είχαν φάσεις για να το πάρουν. Και οι 2 άξιζαν την πρόκριση και η ανατροπή της Προο μας είχε ήδη στείλει στα ουράνια.

Στα πέναλτι δεν μας πάει μέχρι στιγμής. Όπως και πέρυσι με το κολέγιο, έτσι και φέτος χάσαμε τα πρώτα 2. Πρώτος σκόραρε ο τερματοφύλακας των Αμπελοκήπων, μετά έπιασε το πέναλτι του Χόλο και του Δέμελη και έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του. Στο τρίτο δικό μας πέναλτι ευστόχησε ο Ρωμανός.

Στα highlights του αγώνα ο ηλικιωμένος οπαδός των Αμπελοκήπων που έλουζε ασταμάτητα, επί 120 λεπτά και βάλε, διαιτητή και επόπτη. Δυνατή γηπεδική φιγούρα ο κύριος Θέμης.

Ότι και να πεις για αυτό το παιχνίδι είναι λίγο. Μπράβο σε όλα τα παιδιά για την εμφάνιση. Το όνειρο του Καυταντζογλείου θα περιμένει για ακόμα μια χρονιά. Η Εκρηξάρα πάντως, σίγουρα άρχισε να γίνεται ομάδα κυπέλλου...

Φωτογραφίες από το παιχνίδι από Demolitionarios

Αλληλεγγύη στον Σπύρο Στρατούλη!

Στο γήπεδο υπήρχε μόνο ένα πανό. Αυτό που εξέφραζε την αλληλεγγύη μας στο Σπύρο Στρατούλη. Ο Σπύρος Στρατούλης, φυλακισμένος αγωνιστής εδώ και 22 χρόνια, βρίσκεται σε απεργία πείνας από τις 11/11. Στεκόμαστε δίπλα στον αγώνα του για την απαλλαγή του από τις κατασκευασμένες κατηγορίες που επιχειρούν να του προσάψουν και την επαναχορήγηση αδειών εξόδου. Από τις 21/11 ξεκίνησε απεργία πείνας αλληλεγγύης στον Σπύρο Στρατούλη και ο Ράμι Συριανός.

Σάββατο 23/11/13

Προοδευτική - ΑΕ Πυλαίας : 0-3

proo-pylaia-23

Κάποτε θα συνέβαινε και η κακή εμφάνιση. Η Προο γενικά δεν μπήκε στο παιχνίδι με την Πυλαία, μην μπορώντας προφανώς να ξεπεράσει την μετάβαση του Κάτσου από την βυσσινή ρίγα στα χακί. Κακό και ανεμικό παιχνίδι από την ομάδα που δεν κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και να δημιουργήσει φάσεις. Από την άλλη η Πυλαία έκανε το παιχνίδι της και με 3 γκολ πήρε μια εύκολη νίκη. Τίποτε δεν έβγαινε στην Εκρηξάρα το Σάββατο το μεσημέρι. Κάποιες λίγες φάσεις δεν απείλησαν ιδιαίτερα. Παρολίγο βέβαια θα βλέπαμε μια γκολάρα καθώς ένα απευθείας κόρνερ χτύπησε στο δοκάρι της Πυλαίας. Χαρακτηριστικό της γκίνιας που είχε η Προο είναι το πέναλτι στο τέλος του παιχνιδιού. Σειρά του Άγγελου αυτή τη φορά να αστοχήσει σε πέναλτι αλλά και στην επαναφορά εξ επαφής.

H Προοδευτική με αυτήν την ήττα έχασε την ευκαιρία να μείνει μόνη δεύτερη στην κατηγορία. Πλέον είμαστε μαζί με την Πυλαία και τον Ιπποκράτη Σουρωτής στους 14 βαθμούς, 10 βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Αγ. Αντώνιο. Επίσης ήταν η πρώτη φορά φέτος που η άμυνα μας δέχεται 3 γκολ.

Στα θετικά της ημέρας η κερκίδα που φυσικά δεν πτοήθηκε από την εξέλιξη του αγώνα και την διαφαινόμενη ήττα και έκανε ότι μπορούσε για να βοηθήσει τους παίκτες μας, αλλά και για περάσουμε καλά όλοι και όλες εμείς που βρεθήκαμε στην Τριανδρία. Σε τέτοια ατμόσφαιρα είναι φτιαγμένη να παίζει η Εκρηξάρα ανεξαρτήτως αποτελέσματος. Την τιμητική της είχε φυσικά η αντιφασίστρια Δ.Β. Άντε και live στο στέκι!

Επόμενη αγωνιστική το σαββατοκύριακο στον Αγ. Παύλο με την Παναγιά Φαναρωμένη. Όλες και όλοι εκεί! Οι συγκινήσεις συνεχίζονται!