Φιλικά ομάδας
Δευτέρα, 24 Μάιος 2010 17:48

Σάββατο 22/5

Δόξα Ελευθερίου Κορδελιού – Προοδευτική: 0-1

Νίκη σε ένα φιλικό με αντίπαλο μια ομάδα που κατάφερε να βγει πρωταθλήτρια στον 1ο όμιλο του Γ’ τοπικού.

Τρίτη 25/5 στις 19:00 (περίπου) στο γήπεδο μας στην Μαλακοπή:

Προοδευτική – Μελιτέας

Φιλικό με τον γνωστό πια Μελιτέα, που προετοιμάζεται για τα πλευ οφ της Β’.

Ακολουθεί το ρεπορτάζ του φιλικού με τη Δοξα Ελ. Κορδελιού:

Άλλη μία νίκη για την Προοδευτικάρα μας το Σάββατο, εναντίον της πρωταθλήτριας ομάδας του 1ου ομίλου της Γ' κατηγορίας ΕΠΣΜ, Δόξας Ελευθερίου Κορδελιού. Για να έχουμε μία εικόνα της αντιπάλου μας, βγήκε πρωταθλήτρια με 50 βαθμούς σε 22 αγώνες (15 νίκες-5 ισοπαλίες-2 ήττες).

Στο γήπεδο της Δόξας Κορδελιού μαζευτήκαμε το απόγευμα του Σαββάτου συνολικά δεκατρεις παίκτες για το φίλικο. Ανάμεσα στους 13 παίκτες που μαζευτήκαμε είχαμε και τρία νέα πρόσωπα στην αποστολή της ομαδάρας μας, καθότι τελείωσε η αγωνιστική περίοδος και άρχισε η περίοδος των δοκιμών: Τον Πέτρο, που έπαιξε αριστερό χαφ, αφήνοντας άριστες εντυπώσεις για την προσεχή αγωνιστική περίοδο, τον ασίσταντ κόουτς Νίκο, που όλο μας υπόσχεται ότι θα μας ενισχύσει με την αγωνιστική του παρουσία, και τελικά μένουμε στα φιλικά, και ένα νέο αριστερό μπακ-αποκάλυψη, ομογενή από την Αργεντική (οι φήμες λένε ότι παίζει στην Argentinos Juniors), τα στοιχεία του οποίου ο κόουτς Στέργιος κράτησε επτασφράγιστρο μυστικό. To παιχνιδι άρχισε με τους Νέστορα στα γκολπόστ, τον Άκη δεξί μπακ, τον Λίλε και τον Σάββα κεντρικά μπακ, και τον Αλέξη αριστερό μπακ, στο κέντρο έπαιζαν ο Νίκος με τον Τίμο, ο Πέτρος από τα αριστερά και ο Ρωμανός από τα δεξιά ενώ μπροστά παίζαν ο Ζλάταν με τον Τάκη, που μόλις είχε φάει ένα αγριογούρουνο από αυτά που τρώνε οι γαλάτες του Αστερίξ. Ύστερα από μισή ώρα περίπου παιγνιδιού, όπου η ομαδάρα μας είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και δεν είχε πιεστεί καθόλου, ο Νίκος και ο Ζλάταν αντιμετώπισαν διαδοχικά προβλήματα τραυματισμού και έδωσαν τη θέση τους στον Γιώργο, ο οποίος πήρε τη θέση του Νίκου στα χαφ, και ο ελληνοαργεντίνος άσσος που πήρε τη θέση του Ζλάταν, και έπειξε αριστερό μπακ, ενώ ταυτόχρονα ο Αλέξης προωθήθηκε στα χαφ, και ο Τίμος πήρε τη θέση του δεύτερου κυνηγού πίσω από τον προωθημένο Τάκη. Η ομαδάρα μας δεν επηρεάστηκε καθόλου από τις αναγκαστικές αλλαγές και από τις εσωτερικές ανακατατάξεις και μέσα σε δέκα περίπου λεπτά προηγήθηκε μετά από ασίστ του Πέτρου στον κενό χώρο, και άψογο τελείωμα του Τίμου στο τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Το α' ημίχρονο τελείωσε με 1-0, και το β' ξεκίνησε με την ομαδάρα μας να πλαγιοκοπεί κυρίως από τα δεξιά με τον Άκη και τον Ρωμανό σε τρελά κέφια. Ο Νέστορας με τη βοήθεια του Λίλε και του Σάββα εξουδετέρωσε όλους τους κινδύνους που πήγαιναν να δημιουργηθούν, ο Αλέξης με τον Γιώργο καθάριζαν όλες τις φάσεις εν τη γενέσει τους στα χαφ, ενώ ο Πέτρος με τον ελληνοαργεντίνο άσσο έφτιαξαν ένα συμπαγές σύνολο από τα αριστερά, παρότι έπαιζαν για πρώτη φορά μαζί. Η ομαδάρα μας τελείωσε το ματς μόνο με 1-0, κάνοντας ήρωα τον αντίπαλο τερματοφύλακα που εξουδετέρωσε τουλάχιστον άλλες τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες που αφιλοκερδώς χάρισαν-έχασαν οι παίκτες μας. Περιμένουμε με αγωνία να δούμε ποιες άλλες εκπλήξεις μας επιφυλάσσει ο κόουτς στο φιλικό της Τρίτης εναντίον του Μελιτέα.