eak-150

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΤΟΥΜΠΑΣ

1

Γήπεδο: Αγίου Παύλου

Mε έναν καλύτερο αντίπαλο βρέθηκε η Εκρηξάρα μας το Σάββατο 4 Απριλίου στο γήπεδο του αγίου Παύλου και δίκαια γνώρισε την ήττα με 4-1 σκορ. Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ άσχημα καθώς δεχτήκαμε γκολ στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, κεφαλιά στο ύψος του πέναλτι και σουτ από τη μικρή περιοχή. Παρά την ψυχρολουσία η ομάδας έμεινε πιστή στο πλάνο του προπονητή και πίεσε την Δόξα. Η ανταμοιβή ήρθε στο 25' περίπου όπου ύστερα από βολέ του κωστάκη, η μπάλα έφτασε στον κάτσου έξω από την περιοχή ο οποίος γύρισε και "εκτέλεσε" τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Στη συνέχεια η Δόξα συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας με την Προοδευτική να αμύνεται στα 3/4 του γηπέδου. Η πίεση της Δόξας καρποφόρησε και πάλι από στημένη φάση. Στο 42' λοιπόν κόρνερ από τα αριστερά στο δεύτερο δοκάρι, αφύλακτος ο επιθετικός και 2-1 με κεφαλιά. Το άσχημο για την Προοδευτική δεν τέλειωσε εκεί, μιας και στην επόμενη φάση ύστερα από ωραία κάθετη πάσα από το αριστερό μπακ, το εξτρέμ βγήκε μονός του στην περιοχή και έδωσε έτοιμο γκολ στον επιθετικό για να γράψει το 3-1.

Η συνέχεια στο περισσότερα...

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα προσπάθησε να πετύχει ένα γκολ που θα την έβαζε στο παιχνίδι, αλλά η αχίλλειος πτέρνα της - τα κόρνερ- την πρόδωσαν για 3η φορά στο παιχνίδι. Σε ένα από τα πολλά κόρνερ ένας από τους επιθετικούς πήρε πάλι κεφαλιά και σκόραρε. Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού η Έκρηξη πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων προσπαθώντας να πετύχει ένα γκολ, αλλά δεν τα κατάφερε στις 2-3 καλές στιγμές που δημιούργησε. Να σημειωθεί ότι η Δόξα είχε και δοκάρι σε μια αντεπίθεση της. Στα αρνητικά της αναμέτρησης το σπρώξιμο της Δόξας από το διαιτητή, που δεν το χρειαζόταν, και ο ΞΕΦΤΙΛΑΣ αρχηγός της Δόξας που στο 85' την ώρα της αλλαγής του έκανε ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ και ενώ το σκορ ήταν ήδη 4-1(ο φίλος του ο διαιτητής απλά τον χτύπησε στην πλάτη). Τέτοιες συμπεριφορές είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ στο ποδόσφαιρο.

Επόμενο ραντεβού της ποδοσφαιρικής Εκρηξάρας το ΣΚ 18/19 Απρίλη με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ Πολίχνης στο γήπεδο της Τριανδρίας.