Έχουμε 3 επισκέπτες συνδεδεμένους
4η αγωνιστική: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας - Αγ. Γεώργιος Νεοχωρούδας: 51-36
Τρίτη, 20 Οκτώβριος 2015 15:39

proo neoxwrouda 00

Το Σάββατο  το κλειστό της Σταυρούπολης βάφτηκε ξανά μαυρομώβ και η Εκρηξάρα επέστρεψε στις νίκες κόντρα στον Αγ. Γεώργιο Νεοχωρούδας, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 51-36.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα να μην λειτουργεί με τόσο καθαρό μυαλό, ίσως επηρεασμένη από το εκρηκτικό καφενείο της προηγούμενης βραδιάς αλλά αφού ξεθολώσαμε βρήκαμε τις λύσεις και το σκορ έφτασε εύκολα στο 13-0, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει 17-7. Στην συνέχεια η ομάδα από την Νεοχωρούδα έκανε ένα εντυπωσιακό come back και πιέζοντας ψηλά, μας αιφνιδίασε, μας ανάγκασε σε πολλά λάθη και ευστοχώντας στις προσπάθειες της κατάφερε να πλησιάσει στον πόντο. Η Προο αφού δεν πέτυχε καλάθι για αρκετή ώρα, αντέδρασε στα τελευταία λεπτά της 2ης περιόδου και άρχισε να βρίσκει λύσεις απέναντι στο zone press των αντιπάλων. Έτσι απομακρυνθήκαμε ξανά στο σκορ και το ημίχρονο έληξε με 28-19.

Η Νεοχωρούδα προσπάθησε να πιέσει ψηλά και στην 3η περίοδο αλλά η Εκρηξάρα κατέβαζε εύκολα την μπάλα. Έτσι είχαμε αρκετά γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι αλλά οι πολλές άστοχες προσπάθειες και βολές κράτησαν το σκορ σε χαμηλά επίπεδα. Το τέλος του 3ου δεκαλέπτου μας βρήκε μπροστά με το ασφαλές 43-26. Οι αντίπαλοι δεν κατάφεραν να ξαναμπούν στο παιχνίδι και το 4ο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό μέχρι να φτάσουμε στο τελικό 51-36.

Η Εκρηξάρα κέρδισε άνετα αν και δεν έκανε το καλύτερο παιχνίδι της. Τα παιδιά τα έδωσαν πάλι όλα και το πιο εντυπωσιακό μας στατιστικό ήταν ότι σκοράραν και οι 12 παίκτες που πήραν μέρος στο ματς!

H κερκίδα αν και νωχελική στην αρχή, έκανε τελικά το καθήκον της με σπουδαίες προσθήκες από Γιάννενα και Βόλο! Άλλες/οι καθιστές/οι, άλλοι/ες όρθιοι/ες, ανάλογα με τα γούστα της καθεμιάς και του καθενός, το κλειστό της Σταυρούπολης πάλι γέμισε κόσμο που στήριξε με πάθος και τρέλα την μπασκετική ομαδάρα!

Υπομονή για το επόμενο παιχνίδι ως την Δευτέρα 2/11, εκτός έδρας στην εξωτική Χαλάστρα απέναντι στον Αξιό Ανατολικού! Μέχρι τότε Έκρηξη - Βανδαλούπ - alley oop!!

Δείτε: [Φωτογραφίες από το παιχνίδι]

Τα υπόλοιπα τμήματα της Προο δεν είχαν αγώνες αυτό το Σαββατοκύριακο, όμως είχαμε την ποδοσφαιρική πανδαισία στο 3ο Antitournament του St. Pauli Thessaloniki Club. Τα προοδευτικά παλτά τα πήγαν πολύ καλά στο τουρνουά με αποτέλεσμα έναν Εκρηκτικό εμφύλιο στον τελικό, με την εμπειρία τελικά να κερδίζει το βαρύτιμο τρόπαιο!

Το επόμενο σαββατοκύριακο τα πράγματα αντιστρέφονται, το μπάσκετ ρεπάρει και τα άλλα 2 τμήματα ρίχνονται ξανά στον αγώνα. Στο ποδόσφαιρο έχουμε το τουμπιώτικο ντερμπάκι με τους γείτονες της Ελπίδας, ενώ η ομαδάρα του ping pong υποδέχεται το Σάββατο 24/10 στις 14:00 στην αίθουσα του Πέρα την ΧΑΝΘ για το πρωτάθλημα της ΕΦΟΕΠΑ.

Στα νέα των αυτοοργανωμένων ομάδων είχαμε μπόλικες ήττες και μια ισοπαλία. Στο πρώτο εντός έδρας ματς για τον Μαρίνα Αντύπα, η ομαδάρα από την Λάρισα έχασε 0-1 από την Νίκη Κρήνης, είχαμε την παρθενική ήττα του Τηγανίτη με 4-2 από τους Νέους Αστέρα Μυρτιάς [ανταπόκριση], την ήττα της Αυτονομάρας με 3-1 από το Πάτραι [ανταπόκριση], την ισοπαλία του Αστέρα Εξαρχείων  2-2 εκτός έδρας με τα Ιλίσια 2004 [video], και την ήττα του Απείθαρχου από το Α.Π.Ο.Ε.Λ. με 3-1. Η Λιμπερτά ακόμα πληρώνει το χάος που επικρατεί με την τοπική Ένωση και αναμένεται να ξεκινήσει το πρωτάθλημα σε μπάλα και μπάσκετ το τελευταίο σαββατοκύριακο του Οκτώβρη.

Δεν μας νοιάζουν φυσικά οι ήττες, συνεχίζουμε κεφάτα, αυτοοργανωμένα και αντιφασιστικά!